Canlı bombanın kuryesi üniversite öğrencisi çıktı

Bursa'da canlı bomba tarafından kullanılan bombanın İstanbul'dan bir üniversite öğrencisi tarafından getirildiği ortaya çıktı

Canlı bombanın kuryesi üniversite öğrencisi çıktı
30 Nisan 2016 Cumartesi 14:06

Bursa Ulu Camii önünde çarşamba günü meydana gelen bombalı saldırıda kullanılan bombanın İstanbul'dan bir üniversite öğrencisi tarafından götürüldüğü ortaya çıktı. Tarihi caminin hemen yanında meydana gelen saldırıda bir kadın canlı bombanın kullanıldığı ortaya çıkmıştı. Kadın canlı bombanın kimliği konusunda hala resmi bir açıklama yapılmazken; önemli verilere ulaşıldığı resmi açıklamalarda belirtilmişti. 

Bursa'da 13 kişinin yaralandığı canlı bomba saldırısıyla ilgili soruşturma çok yönlü sürdürülürken, gözaltına alınanların sayısı 17’ye yükseldi. Kimliği araştırılan kadın teröriste bombayı, İstanbul’da okuyan üniversite öğrencisi bir kızın otobüsle getirdiği tespit edildi. Patlama anında bombanın kadın teröristin çantasında olduğu öne sürüldü.

DHA'da yer alan habere göre, Bursa’daki canlı bomba eyleminde parçalanan kadın teröristin kimliği henüz belirlenemedi. Canlı bombanın ceset parçalarından alınan DNA’lar şüpheliler ile uyuşmayınca kimliğine ulaşılamadı.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınanların sayısı dün Afyonkarahisar’dan getirilen 1 kişi ile birlikte 17’ye yükseldi. Savcılıktan ek bir süre alınmaması halinde yarın adliyeye çıkartılması bekleniyor.
 
Devam eden soruşturma kapsamında İstanbul’da hazırlanan ve niteliği araştırılan bombayı İstanbul’dan üniversitede okuyan bir kız öğrencinin çanta içersinde otobüsyolculuğu ile getirdiği ortaya çıktı.

Adı açıklanmayan bu öğrenciyi de gözaltına alan polis patlamadaki bazı bilinmeyenleri de ortaya çıkardı. Buna göre polis eylemi gerçekleştiren kadın teröristin çivilerle güçlendirilen bombayı çantasına koyduğu, olay anında ise sol kolunda taşıdığı bilgisine ulaştı.

Bombanın başka örneklerde olduğu gibi vücuda bağlı olmaması nedeniyle, kadın teröristin cesedinin de fazla parçalanmadan olay yerinin sağ tarafında bulunması bu olasılığı güçlendirdi.
Yetkililer, terör örgütlerinin eylemlerini gerçekleştirirken poliste kaydı olmayan kişileri kullandıklarını vurgularken "Örgüt görevlendirdiği kişileri fazla militanlarla tanışıp bir araya getirmiyor. Bir, iki veya en fazla üç kişi ile muhatap oluyor. Bu da yapılan soruşturmayı olumsuz yönde etkiliyor" diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×