Çankaya’dan sonra Genelkurmay’dan da Akşam’a sert tepki

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Akşam gazetesinin dedikodu mahiyetindeki maksatlı haberlerine itibar edilmemesini istedi. Cumhurbaşkanı Gül’den sonra TSK da Akşam gazetesinin ‘Karargah’ta 40 paralel paşa’ manşetine sert tepki gösterdi. Akşam...

Çankaya’dan sonra Genelkurmay’dan da Akşam’a sert tepki
28 Haziran 2014 Cumartesi 11:58

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Akşam gazetesinin dedikodu mahiyetindeki maksatlı haberlerine itibar edilmemesini istedi. Cumhurbaşkanı Gül’den sonra TSK da Akşam gazetesinin ‘Karargah’ta 40 paralel paşa’ manşetine sert tepki gösterdi.

Akşam gazetesinin ‘Karargah’ta 40 paralel paşa’ manşetine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den sonra bir tepki de Türk Silahlı Kuvvetleri’nden geldi. Genelkurmay Başkanlığı, gazetenin iddialarını ‘dedikodu mahiyetindeki maksatlı haberler’ olarak değerlendirdi. Açıklamada, “Kamuoyu nezdinde TSK'nın kurumsal kimliği ile mensupları hakkında olumsuz algı yaratma çabasını içeren iddia ve yorumların hiçbir hukuki, insani ve vicdani dayanağı bulunmamaktadır.” denildi.

Son günlerde bazı basın ve yayın organlarında yayımlanan yazılarda ve programlarda, TSK'ya mensup bazı personelin gündemde olan bir yapılanma ile ilişkili olduğu iddia edilerek, TSK'yı hedef alan haber ve yorumlara yer verildiğine dikkat çeken Genelkurmay’ın açıklamasında, “Anılan haber ve yorumlarla, TSK içinde hiyerarşi ve disiplin dışı oluşumların teşkilatlanabildiği imajının yaratılmak istendiği üzüntü ile izlenmektedir. Kamuoyu nezdinde TSK'nın kurumsal kimliği ile mensupları hakkında olumsuz algı yaratma çabasını içeren iddia ve yorumların hiçbir hukuki, insani ve vicdani dayanağı bulunmamaktadır. İleri sürülen iddiaları araştırmak ve gerekli idari/adli işlemleri yapabilmek için bugüne kadar resmi istihbarat makamlarından somut hukuki hiçbir bilgi ve belge TSK'ya ulaşmamıştır.” denildi.

"DEDİKODU MAHİYETİNDEKİ MAKSATLI HABERLER"

TSK'nın, Anayasal ilkelere bağlı, yüce Türk milletinin ve devletinin hizmetinde, sadece yasalarla ve Hükümet direktifleriyle kendisine verilen görevleri yapan anayasal bir kurum olduğu bilgisi birçok defa kamuoyu ile paylaşıldığını ifade eden TSK, “Her türlü yıkıcı, bölücü ve yasa dışı kişi ve oluşumlardan TSK'nın temizlenmesinin yasal bir görev ve sorumluluk olduğuna inanılmaktadır. TSK, bu konu üzerinde önemle ve hassasiyetle durmuştur ve durmaya devam etmektedir. Ancak somut bilgi ve belgeye dayanmayan dedikodu mahiyetindeki maksatlı haber ve yorumlar ile TSK'nın ve mensuplarının yıpratılmaması ve ayrışmalara neden olunmaması için ülkesini ve milletini seven, ülkemizin birlik ve beraberliğine sözde değil özde önem veren her vatandaşımız tarafından azami hassasiyet gösterilmesi gerekliliğine inanılmaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

"KARALAMAYA MATUF HABER YAPANLAR HAKKINDA HUKUKİ YOLLARA BAŞVURULACAK"

TSK'nın kurumsal kimliğini ve personelini ilgilendiren her türlü iddianın titizlikle araştırıldığına dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Somut bilgi ve belgeye dayanmayan kişileri karalamaya matuf haber ve yorum yapan ve bunu kasıtlı olarak medyaya sızdıran kişiler hakkında da hukuki yollara başvurulmuştur ve başvurulmaya devam edilecektir.”

CUMHURBAŞKANI GÜL: BÜYÜK SORUMSUZLUK ÖRNEĞİ

Akşam gazetesinin ‘Karargah’ta 40 paralel paşa’ manşetine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den de çok sert tepki gelmişti. Gül’ün, söz konusu haberi, ‘büyük bir sorumsuzluk örneği’ olarak değerlendirdiği belirtilmişti.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×