Çankaya Köşkü’nde Gambiya ile işbirliği anlaşmaları imzalandı

Türkiye ile Gambiya arasında bir dizi işbirliği anlaşmalarına imza atıldı. Çankaya Köşkü’ndeki imza töreninde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Gambiya Cumhurbaşkanı Yahya Jammeh hazır bulundu.

Çankaya Köşkü’nde Gambiya ile işbirliği anlaşmaları imzalandı
11 Şubat 2014 Salı 14:53

Türkiye ile Gambiya arasında bir dizi işbirliği anlaşmalarına imza atıldı. Çankaya Köşkü’ndeki imza töreninde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Gambiya Cumhurbaşkanı Yahya Jammeh hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Gül, Gambiya Cumhurbaşkanı Jammeh’i Çankaya Köşkü’nde törenle karşıladı. Karşılama töreninin ardından baş başa görüşen Cumhurbaşkanı Gül ve Gambiya Cumhurbaşkanı Jammeh heyetler arası toplantıya geçtiler. Görüşmelerde, iki ülke arasındaki ilişkiler çeşitli boyutlarıyla ele alınarak başta Afrika kıtasını ilgilendiren konular olmak üzere, güncel bölgesel ve uluslararası gelişmelere dair görüş alışverişinde bulunulduğu kaydedildi. Görüşmelerden sonra iki ülke arasındaki işbirliğini geliştirmeye matuf anlaşma ve protokollere imza atıldı. İmza töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gambiya’nın 1965 yılında bağımsızlığını kazandığını hatırlatarak Afrika’nın giriş kapılarından birisi olduğunu ifade etti. Gül, Türki Silahlı Kuvvetleri’n bu ülkede eğitim verdiğine dikkat çekerek, ilişkilerin çok sağlam temeller üzerine oturduğunun altını çizdi. Gül, ‘‘Kıbrıs konusunda Türkiye’ye ilk destek veren ülkelerden birisi Gambiya olmuştur. Serbest Ticaret Anlaşması’nın çalışmaları sürüyor. İşadamlarıyla bir araya gelecek Sayın Cumhurbaşkanı. Kendi ülkesine yatırım çağrısında bulunacaktır. İnanıyoruz ki, Gambiya, Türkiye’nin Afrika’daki önemli ortaklardan birisi haline gelecektir.’’ şeklinde konuştu.
Afrika problemlerin sadece Afrika’nın omuzlarına bırakılamayacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye olarak yardımların devam edeceğini kaydetti.

GAMBİYA CUMHURBAŞKANI’NDAN BESMELELİ KONUŞMA

Gambiya Cumhurbaşkanı Yahya Jammeh ise ‘Bismillahirrahmanirrahim’ diyerek başladığı konuşmasına Türkiye’den büyük bir ülke olarak Gambiya’nın kalkınmasına vereceği katkısından söz etti. Ülkesinin Afrika’nın en kırılgan bölgelerinden birisinde bulunduğunu ifade eden konuk Cumhurbaşkanı, TSK mensupların bölgede barış ve güvenliğe sağladıkları katkıdan dolayı teşekkür etti. 17 yıl sonra Türkiye’ye tekrar geldiğinde her şeyin olumlu anlamda değiştiğine şahitlik ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Jammeh, Türk iş adamlarından ülkesine yatırım yapması çağrısında bulundu.

ANLAŞMALARI BAKANLAR İMZALADI

Türkiye ve Gambiya arasında sağlık, savunma, çifte vergilendirmenin önlenmesi, kültür ve eğitim, güvenlik işbirliği alanlarında anlaşmalar imzalandı. İşbirliği anlaşmalarını Türkiye adına Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik imzaladı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×