Çanakkale'de savaşan Türk ve Anzak askerlerinin günlükleri toplanıyor

Çanakkale Savaşları'na katılan Türk ve Anzak askerlerinin günlükleri toplanarak inceleniyor.

Çanakkale'de savaşan Türk ve Anzak askerlerinin günlükleri toplanıyor
27 Ocak 2014 Pazartesi 15:33

Çanakkale Savaşları'na katılan Türk ve Anzak askerlerinin günlükleri toplanarak inceleniyor. İki tarafın askerlerinin birbirleriyle, havayla, suyla, denizle, Çanakkale’nin manzarasıyla, yaşadıkları olaylarla ilgili şahsi hikâyeleri ortaya çıkarılacak. TÜBİTAK tarafından desteklenen proje, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Azer Banu Kemaloğlu ve ekibi tarafından yürütülüyor. Projenin, Çanakkale Savaşları'nın 100. yılı olan 2015’te bitmesi planlanıyor.

Çalışmaları hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Kemaloğlu, savaş tarihinden ziyade, sıradan askerlerin yaşamından notları inceleyerek bir ilki gerçekleştirmeyi hedefliyor: "2010 yılından itibaren bu konu üzerinde çalışıyordum, araştırmalarım devam ediyordu. Dönemin Çanakkale’deki Avustralya Konsolosu Peter Rennert’in desteğiyle sağlanan Monash Üniversitesi ve Sydney-Gelibolu Memorial Club ortak fonuyla 2011 yılında altı ay Avustralya’da bulundum. O sırada ön arşiv çalışması yaptım. Avustralya’daki askerlere ait günlüklerle çalıştım. Onların bilgileri ışığında kafamda fikir oluştu ve geldikten sonra bunu arkadaşlarla konuştum. Bunun tek taraflı bir çalışma olmaması, Türk askerlerinin de katılması gerektiğini düşündük ancak Türk askerlerinin günlükleri çok az sayıda, niceliksel bir eşitsizlik olacaktı. Bunun için onları da başka şekilde dahil etmeye karar verdik. Arşivde bulamadığımız durumlarda şehit yakınlarıyla, gazi yakınlarıyla, torunlarıyla görüşerek, onların düşüncelerini almak gibi bir fikir gelişti. Bu şekilde projeye başlamaya karar verdik."

Bu projeyle savaşın insani yanını ortaya çıkarmayı hedeflediklerini belirten Kemaloğlu, "Günlüklerde Anzak askerlerinin Türkler, Türkiye ve Çanakkale’nin coğrafyasıyla ilgili düşündükleri, aynı şekilde Türk askerlerinin karşı tarafla ilgili düşündükleri vs., yani insana dair her şey konumuzu teşkil edecek. Savaşın insani yanını ön plana çıkarmak istiyoruz. Daha önce böyle bir çalışma yapılmadı, bu tür kültürel şeyler ortaya konulmadı. Bu şekilde savaştan ziyade insan unsurunu vurgulamaya çalışacağız. Sıradan askerleri konu alıyoruz. Komutanları, yüksek rütbelileri veya sağlık personelini kesinlikle dahil etmedik. Sıradan askerler ne düşündüler, ne yazdılar, bunları merak ediyoruz. Çizdikleri bir karikatür bile bizim konumuz olacak. Gelibolu’yu yarımada olarak bir kültür-sit alanı olarak görmek, oradaki etkileşimi ön plana çıkarmak hedefimiz." dedi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×