Çanakkale Zaferi'nin 100. yılı Bosna'da kutlandı

Ümraniye Belediyesi Çanakkale Zaferi'nin 100. Yılını Bosna-Hersek'te gerçekleştirdiği büyük bir etkinlikle kutladı.

Çanakkale Zaferi'nin 100. yılı Bosna'da kutlandı
20 Mart 2015 Cuma 17:37

Başkent Saraybosna'da düzenlenen "100. Yılında Çanakkale Zaferi" isimli kutlamalara ise katılım yoğun şekilde yoğundu.

Çanakkale’de destan yazan kahramanlar geçen 100 yıla karşın unutulmadı. Dünya tarihine damga vuran Çanakkale Deniz Zaferi, 100 yılı geride bıraktı. Kahramanlık destanının yıldönümünde Ümraniye Belediyesi, Çanakkale şehitlerini dualarla ve muhtelif etkinliklerle andı. Çanakkale ruhunun Türkiye sınırlarını aşan boyutunu gözler önüne sermek dileyen Ümraniye Belediyesi, 18 Mart Çanakkale Zaferi’ni ve savaşta 3000 şehit verici Saraybosna’nın Çanakkale şehitlerini anmak üzere Bosna-Hersek’in Başkenti Saraybosna’da bir paradigma faaliyet düzenledi. Türk ve dünya tarihsel için ciddi neticeler doğuran, kahramanlık hikâyeleriyle dolu Çanakkale Savaşı’nın 100. yılında “Çanakkale Zaferi’ni” söyleyen resim sergisi ise etkinliklerden yalnızca birisi idi.

Başkent Saraybosna Milli Kütüphanesinde düzenlenen serginin açılışına Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay’ın yanı sıra, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, AK Parti Ümraniye İlçe Başkanı Av. Enver Sedat Çakıroğlu, Birleşmiş Milletler BM mümessili Valentin Insko, Askeri temsilciler, Bosna ilçe Belediye Başkanları ve fazla fazla sayıda davetli katıldı. Program, sırasıyla Bosna-Hersek Milli Marşı ve İstiklal Marşının okunmasının arkasından Çanakkale konulu belgesel film gösterimi ile Milli ozan Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale şiirinin okunmasıyla başladı.

BAŞKAN HASAN CAN; “ÇANAKKALE ŞEHİTLİĞİ, SARAYBOSNA’DAKİ ŞEHİTLİĞİN KARDEŞİDİR”

Etkinliğin tarihsel açılış konuşmasını gerçekleştiren Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can; “Bursa kadar, İstanbul kadar muhabbet duyduğumuz Saraybosna’da Milli Kütüphane’de bu programı yapmayı nasip eden Allah’a hamdediyoruz. Bosna ve Türkiye, geçmişlerinden gelen diri bağların izlerini bugün de derinden hisseden ve istikbal kuşaklara da aktarmak dileyen arkadaş ve kardeş iki ülkedir. Ahitname, 550 yıllık bir insan hakları bildirgesidir. Ve müşterek medeniyetimizin en ciddi vesikalarından biridir. Bu vesikayı dünyaya tanıtmak herkesin boynunun borcudur. Bu düşünceden hareketle 2013 yılında Sebil Meydanı’nda Üniversite’de ve Fojnica Kültür Merkezi’mizde ilmi toplantı, sergi, konser vb. bir paradigma faaliyet gerçekleştirdik. Bu etkinlikleri Kardeş Belediyelerimiz Stari Grad ve Fojnica Belediyeleri’nin himayelerinde gerçekleştirdik. Çanakkale Şehitliği’nde yatan Saraybosnalı 21 yaşındaki Veli oğlu İsmail ile Travnik’teki Hacı Ali Baba Camii Mezarlığı’nda yatan Türkiye’nin Bosna Savaşı’ndaki ilk şehidi bulunan Selami Yurdan tıpkı gayeyle, kutsal bir niyetle savaştılar ve şehit oldular. Hepsinin de ruhu şad olsun. Mekânları cennet olsun. Saraybosna ve Çanakkale yaşadıklarıyla birbirlerinin kader yoldaşıdır. Her karış toprağı kanla sulanan bu iki ecdat yadigârı şehir, şehitler ve gaziler diyarıdır. Çanakkale Boğazı Mijlaçka’nın, Neretva Kocaçimendağı’nın ve Alçıtepe İgman Dağı’nın kardeşidir. Çanakkale Şehitliği, Saraybosna’daki şehitliğin kardeşidir” dedi. Başkan Hasan Can; “Bu savaşın kazanılmasında bizim dedelerimizle beraberinde omuz omuza çarpışan sizlerin dedelerinizin  ruhlarını şad etmek, müşterek tarih ve kültür şuurumuzun köklerini burada sezmek ve bu bilinci istikbal nesillere aktarmak için buradayız.” dedi.

Son şekilde yaptığı konuşmada Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Ümraniye Belediyesinin; milli çapta düzenlediği Resim, Hikâye ve Şiir yarışmalarına değindi. Başkan Hasan Can; “Yarışmalarımızın konusunu geçen yıl ve bu yıl ‘100. Yılında Çanakkale Zaferi’ şekilde belirledik. Yarışmada derece ele geçiren yapıtlar kitap ve katalog biçimine getirildi. Ülkenin en saygın jüri üyeleri vasıtası ile seçilen bu eserlerden bir demetini burada sergilemeyi müsait gördük” dedi.

Muhteşem etkinlik, meşhur Tenor Hakan Aysev ve piyanist Anjelika Akbar’ın Çanakkale’ye dair ağıtlardan oluşan repertuarlarıyla verdikleri konserle beraberinde devam etti. Öte yandan Dolmabahçe Sergi Sarayı’nda düzenlenen “100.Yılında Çanakkale Zaferi” resim sergisi de Bosna’ya taşınarak sanatseverlerin zevkine sunuldu.

(Bu bir ilandır)

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×