Çanakkale Barosu: Başbakan bizi şaşırttı ve üzdü

Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı Danıştay töreninden gösterdiği tepkiye şaşırdıklarını ve üzdüklerini söyledi.     Danıştay'ın 146. kuruluş yıldönümü töreninde, Türkiye...

Çanakkale Barosu: Başbakan bizi şaşırttı ve üzdü
12 Mayıs 2014 Pazartesi 13:38

Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı Danıştay töreninden gösterdiği tepkiye şaşırdıklarını ve üzdüklerini söyledi.

    Danıştay'ın 146. kuruluş yıldönümü töreninde, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu'nun konuşmasına, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın müdahale etmesi ve salonu terk etmesi ile ilgili bir açıklama da Çanakkale Barosu'ndan yapıldı. Başkan Bülent Şarlan tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle: "TBB Başkanı Sayın Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, törendeki konuşmasında Avukatlık Kanunu'nun 75 ve 96. maddelerinden kaynaklanan yetki ve görevi gereğince, hakaret içermeyen, objektif tespitlerle yoğun, sosyal hukuk devletinin gereğini isteyen, katkı sunmayı arzulayan bir konuşma yapmıştır. Bu durum internete yansıyan konuşma metninin tamamı okunduğunda açıkça görülebilecektir. Bu çerçevede, aksi dahi olsa, görüşlerini açıklamak öncelikle demokrasinin ve ifade özgürlüğünün gereği olup ifade özgürlüğü, demokratik toplumun temel değerlerindendir.

    Hukukun peşinden koşan Avukatlık mesleği gibi büyük bir camiayı temsil eden Türkiye Barolar Birliği Başkanı'nın konuşmasını yaparken hatta konuşmasını sonlandırmak üzereyken sözlerine müdahale edilerek; edepsizlik yaptığı, yalan söylediği, yasal hakkının olmadığı beyan edilerek susturulmaya çalışılması ve törenin terk edilmesi bu milletin ve avukatlık mesleğinin mensupları olarak bizleri şaşırtmış ve üzmüştür.

    Türk devlet kültüründe böyle bir olayın örneklerini hatırlamakta zorlanıyoruz. Bu üzücü davranış ve sözleri TBB Başkanı'nın hak etmediğini düşünüyoruz. Türkiye Barolar Birliği Başkanı'na yöneltilen sözler ile gösterilen tavrı, demokratik teamüllere hatta nezaket kurallarına aykırı buluyor, herkesi demokrasinin temel değerleri ve işleyişine saygı göstermeye davet ediyoruz." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×