Can Dündar ifade için adliyeye geldi

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, iki davada ifade vermek üzere İstanbul Adalet Sarayı'na geldi.

Can Dündar ifade için adliyeye geldi
26 Şubat 2015 Perşembe 11:25

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, meselesinde açılan bir tahkikat ve yargılandığı iki davada ifade eda etmek üzere İstanbul Adalet Sarayı’na geldi.

17-25 ARALIK DARBESİYLE İLGİLİ

Can Dündar, adliye girişinde yaptığı izahatda yargılandığı iki duruşma ve meselesinde açılan soruşturmada ifade eda etmek üzere adliyeye geldiğini söyledi. Dündar izahatsında, “Gazetecilik hayatında mesleğin fıtratından sayılan bir şey olmaya başladı yargılanmak. Ben de bugün 17 ve 25 Aralık soruşturmasına dair yazdığım haberler ve ova dizileriyle ilgili hem ifade vermeye hem de yargılanmaya geldim. İki duruşmam mevcut arka peşe, bir de ifade vereceğim bir soruşturmada” dedi.

“Biz söylemeye, yazmaya devam edeceğiz” diyen Dündar, şunları söyledi:

“Belki yargılanarak, belki tehditlere maruz kalarak elbette devam edeceğiz buna. Gazeteci arkadaşlarımızla mahkemelerde buluşuyor olacağız fakat hiç bir biçimde yılmayacağız. Doğal artık, mesleğin bir parçası durumuna geldi. Bir cesaret gerektirmiyor, biz kendi işlerimizi yapıyoruz. Ben 17 Aralık’la ilgili bir savcıyla yaptığım söyleşiden ötürü bugün ifade vereceğim. 25 Aralık’la ilgili de yaptığım bir ova dizisinden ötürü yargılanacağım. Biz mesleğimizi yapıyoruz.”

CUMHURBAŞKANINA HAKARET

Dündar, 17 Aralık soruşturmasını yürüten Savcı Celal Kara ile yaptığı röportajda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla meselesinde tahkikat başlatılmış ve ifadeye çağırılmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan’a gazetedeki kenar yazısında alenen hakaret ettiği iddiasıyla İstanbul 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Can Dündar meselesinde geçtiğimiz ay zorla getirilme kararı çıkarılmıştı. Dündar, bununla birlikte İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde de “hakaret” suçlamasından yargılanıyor.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×