'Çamkese zararlısı Uşak'ın ormanlarında yayılıyor'

Çam ağaçları üzerindeki beyaz pamuksu tırtıl keseleriyle kendini belli eden çamkese böcekleri, Uşak ve çevresindeki ormanları tehdit ediyor.

'Çamkese zararlısı Uşak'ın ormanlarında yayılıyor'
23 Ocak 2014 Perşembe 12:58

Çam ağaçları üzerindeki beyaz pamuksu tırtıl keseleriyle kendini belli eden çamkese böcekleri, Uşak ve çevresindeki ormanları tehdit ediyor. Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Uşak Şube Başkanı Rafet Gezer, aslında bir kelebek türü olan bu tırtılların hızla yayıldığını ve acilen önlem alınması gerektiğini belirtti.

Yaptığı açıklamada, bu kış yağışların az olması sebebiyle birçok olumsuzluğu gezdikleri dağlarda tespit ettiklerini söyleyen Gezer, “Son gezimizi, Üzeyir Yaylası ile Ovacık köyü arasındaki 15 kilometrelik bir mesafede gerçekleştirdik. İlk tespitimiz, bölgedeki tüm su havzalarında suların yok denecek kadar az olmasıydı. Kızılhisar Göleti'ndeki suyun yüksekliği, bir insanın ayaklarını bile kaplamıyor. Susuzluktan dere yataklarındaki topraklar çatlamış. İnşallah en kısa zamanda yağmur veya kar yağar, yoksa 2014 yılı Uşak için de çok kurak geçecek gibi görünüyor.” dedi.

Son zamanlarda ekibiyle yaptıkları dağ gezilerinde, ormanlardaki çam ağaçlarında çok sayıda çamkese böceği ve ağlarını gördüklerini aktaran Gezer Uşak, Ulubey, Eşme, Sivaslı ve kuzeyde Murat Dağı'na kadar uzanan ormanlarda bu zararlıya rastladıklarını belirtti: “Uzmanlar, ülkemizin her geçen yıl çöl iklimine dönüştüğünü söylüyor. Bölgemiz sıcak iklime sahip. Yangınlardan ormanlarımızı koruyamıyoruz. Bir de bu tür zararlılar olunca yeşili korumakta zorlanıyoruz. Yetkililerin bir an önce konuyla mücadele etmelerini rica ediyorum." şeklinde konuştu. CİHAN

'Çamkese zararlısı Uşak'ın ormanlarında yayılıyor'


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×