Camilere giren hırsızlar, yakalanmamak için güvenlik kamera hard diskini kırdı

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde 4 cami ve cami dernek odalarında hırsızlık olayları meydana geldi. Camların kırıldığı ve bir miktar paranın çalındığı camilerde meydana gelen hırsızlık olaylarıyla ilgili polis soruşturma başlattı....

Camilere giren hırsızlar, yakalanmamak için güvenlik kamera hard diskini kırdı
03 Mayıs 2014 Cumartesi 13:18

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde 4 cami ve cami dernek odalarında hırsızlık olayları meydana geldi. Camların kırıldığı ve bir miktar paranın çalındığı camilerde meydana gelen hırsızlık olaylarıyla ilgili polis soruşturma başlattı.

Hırsızlık olayları, Sarıkorkmaz Mahallesi Hacılar Cami, Ali Molla, Hatip ve Meydanbaşı camilerinde meydana geldi. İddialara göre gece saat 01.00 sularında ilk olarak Hacılar Camii'ne girdiği öğrenilen kişi ya da kişilerin daha sonra sırası ile Ali Molla, Meydanbaşı ve son olarak Hatip Camii'ne girdikleri öğrenildi. Hacılar Mahallesi Camii'nde herhangi bir kayıp söz konusu olmazken, Ali Molla Camii'ne giren hırsızlar cami tuvaletinin kulübesinde bulunan toplam 120 liralık bozuk para ile sadaka kutusundaki 130 lirayı alarak kaçtı.

Cami tuvaleti görevlisi Sadullah Arslan, hırsızlık amaçlı gelen kişi ya da kişilerin bayan mescidinden girdiklerini, daha sonra plastik bölmeyi aştıktan sonra tuvalete çıkan kapıdan girdiklerini söyledi. Arslan, ilk kez böyle bir olayın başına geldiğini söyledikten sonra hırsızların dağıttığı kulübeyi düzeltmeye başladı.

Hırsızlık zanlılarının üçüncü adresi ise Meydanbaşı Camisi oldu. Caminin yaşatma derneği odasının camını kıran zanlılar, kırılan camdan giremeyince, zorlayarak açtıkları kapıdan girdikleri odadan elleri boş çıktı.

Son olarak Hatip camisine giren hırsızlık zanlıları, bayan Kur'an kursunun kapısını zorlayarak camiye girdi. Yönetim odasına giren zanlılar, daha sonra caminin güvenlik kamera odasına, kapının üzerindeki camı kırarak girdi. Burada bulunan Euro ve dolarlarla birlikte bozuk paraları alan kişiler, daha sonra güvenlik kamerasının hard diskini de çıkararak kırmaya çalıştı. Hırsızlık zanlıları, camiden çıkarken çay ocağını da ziyaret ederek bozuk paraları aldıktan sonra kaçtı.

Yaşanan hırsızlık olaylarıyla ilgili açıklamada bulunan Ereğli Hatip Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Cemal Özkan, "Allah'ın evine hırsızlık amaçlı girmek yakışık alacak bir olay değil. Saat 05.15'de beni hoca aradı. Camide hırsızlık olduğunu söyledi. Polis arkadaşlar da buradaydı. İncelemelerden sonra camiye Kur'an kursu kapısından girmişler. İçerideki plastik kapıyı kırarak giriyor. Bizim caminin ön tarafında kameralar var. Kameralardan her şey belli olacak. Kamera şu anda poliste. Hard diski de çıkarıp atmışlar. İçeride de görülecek. Bütün çekmeceleri boşaltmış. Bozuk paralar vardı. Bir miktar döviz vardı. Kameralar, amfi, diğer elektronik malzemeleri almamış." dedi.

Dernek Başkanı Cemal Özkan, açıklamasının ardından hırsızların içeriye nasıl ve nereden girdiğini, para ve diğer malzemeleri nereden aldıklarını gösterdi. Özkan, Allah'ın evine girmeyi vicdanen kabul edemediklerini söylediği konuşmasında, "Camiden başka soyulacak çok yer varken neden camiye geldiğini anlayamadık. Camide para ve değerli bir şey olmaz. Çalacak bir şey yok. Bir kere insanın vicdanen camiye girmesi dinen ve vicdanen sakıncalı. Allah'ın evine girip hırsızlık yapması yakışır bir olay değil." diye konuştu.

Olayla ilgili olarak soruşturma başlatan polisin, cami dernek başkanları ve cami imamlarının ifadesine başvurduğu, Hatip Camisi'ndeki güvenlik kamerasına ait hard diskin de incelenmek üzere Ankara Adli Tıp Kurumu'na gönderileceği öğrenildi.

CİHAN

Camilere giren hırsızlar, yakalanmamak için güvenlik kamera hard diskini kırdı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×