Bylock'tan tutuklanan darbeden yargılanmayacak

FETÖ mensuplarının geliştirdiği sohbet programı ByLock'tan tutuklananlar darbeden değil 'terör örgütü üyeliği'nden yargılanacak

Bylock'tan tutuklanan darbeden yargılanmayacak
01 Ekim 2016 Cumartesi 14:38

Sonhaberler / Haber Merkezi 

FETÖ'nün darbe girişiminden sonra ortaya Bylock isimli program nedeniyle şu ana kadar tutuklananlarla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Şu ana kadar tutuklananların, 15 Temmuz darbe girişiminden değil, terör örgütü üyeliğinden yargılanacakları öğrenildi. Bu kapsamdaki suçlar için 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istenilirken örgütün silahlı olması halinde ceza yarı oranında artırılıyor

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen 15 Temmuz soruşturması kapsamında 'ByLock' programını kullandıkları gerekçesiyle tutuklu bulunan kişilerin darbeye teşebbüsten değil 'terör örgütü üyesi' olmaktan yargılanacakları öne sürüldü.

Star gazetesinden Tuğba Özkan'ın haberine göre, darbe girişiminde rol oynayan ve bu kapsamda soruşturma geçiren şüpheliler yargılama aşamasında TCK 309’da yer alan ‘Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı İşlenen Suçlar’ kapsamında yargılanacak.

Bu suçların yöneltildiği sanıklar için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor. Operasyonlarda ‘Bylock’ kullanıcısı olduğu belirlenen kişiler TCK 314/2’de yer alan ‘Terör Örgütü Üyeliğinden’ yargılanacak. Bu kapsamdaki suçlar için 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istenilirken örgütün silahlı olması halinde ceza yarı oranında artırılıyor. Şüpheliler soruşturma aşamasının ardından suç işlenilen yerlerde yargılanacak. 

Etiketler; #FETÖ #bylock

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×