"Büyükşehir Yasası tarım ovalarını yok edecek"

Samsun'un Çarşamba Belediye başkan adayı Turgay Köse, yeni Büyükşehir Belediye Yasası'nın Türkiye’nin beş tarım ovasından birisi olan Çarşamba Ovası'nı bitireceğini ve Çarşamba Belediyesi'nin ovayı inşaat yapılaşmasına açacağını öne sürdü.

07 Mart 2014 Cuma 17:23

Samsun'un Çarşamba Belediye başkan adayı Turgay Köse, yeni Büyükşehir Belediye Yasası'nın Türkiye’nin beş tarım ovasından birisi olan Çarşamba Ovası'nı bitireceğini ve Çarşamba Belediyesi'nin ovayı inşaat yapılaşmasına açacağını öne sürdü. Demokrat Parti (DP) adayı Köse, “Bu yasa verimli ovalarımızda tarımı bitme noktasına getirecektir.” dedi.

Belediye başkanlığına seçilmesi durumunda büyükşehir tarafından yapılan bu uygulamalara karşı duracağını ifade eden DP'li Turgay Köse, tarım ovasında yapılacak yapılaşmaya izin vermeyeceğini söyledi. Köse, “Başbakan mitinglerde konuşurken köylülerin büyükşehir yasasıyla rahata kavuşacağını belirtiyor. Ancak yasa uygulamaya girdiğinde bunun hiç de öyle olmayacağını görecek. Evinin yanına bir kümes bile yapsa bunun için büyükşehir belediyesinden ruhsat alma zorunluluğu ile karşılaşacak. Bunların hepsi de ekonomik külfet getirecek. Hatta ölülerini bile mezarlığına defnederken izin sorunları yaşayacak. Bu konudaki duyurular mezarlıklara asılmaya başladı bile.” şeklinde konuştu.

Çarşamba ovasının Çarşambalı için büyük bir geçim kaynağı olduğunu ifade eden Köse, “Halkımız burada ürettiği ürünü pazarlarda pazarladığı gibi sanayi ürünü olarak da satabilmeli. Bunun için salça fabrikası kurma sözünü veriyor, kapalı olan şeker fabrikasını tekrar faaliyete geçireceğim. Kuracağım ekmek fabrikası ile 5 yıl boyunca halkım ekmeği 50 kuruştan yiyecek. Şehir merkezinde bulunan park ücretlerini kaldıracağım. Köylü ilçeye indiğinde aracını trafiği aksatmadan istediği yere park edebilecek. 30 liranın altındaki su ücretlerini almayacağım.” sözünü verdi. Köse diğer adayları da aynı sözü vermeye davet etti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×