BUTEKOM, çevreci projesi ile Avrupa’da finale kaldı

Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri finalinde Türk projesi UTİB bünyesinde kurulan BUTEKOM’un, Tekstil Terbiye Sektöründe Temiz Üretim İçin Örnek Modellerin Oluşturulması Projesi, Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri 2014 kapsamında...

BUTEKOM, çevreci projesi ile Avrupa’da finale kaldı
14 Mayıs 2014 Çarşamba 13:38

Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri finalinde Türk projesi UTİB bünyesinde kurulan BUTEKOM’un, Tekstil Terbiye Sektöründe Temiz Üretim İçin Örnek Modellerin Oluşturulması Projesi, Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri 2014 kapsamında Türkiye adına finale kaldı. Özellikle çevreci yönüyle öne çıkan proje, tekstil sektörü dışında otomotiv ve kimya gibi sektörlerde de kullanılabilecek.

Türkiye elemeleri; Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından yapılan Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri 2014" kapsamında, 24 başvuru arasından seçilen Bursa Tekstil ve Konfeksiyon Ar-Ge Merkezi (BUTEKOM) projesi finale kaldı. Finale kalan diğer Türk projesi ise İTÜ Arı Teknokent’e ait proje oldu.

Avrupa Komisyonu sponsorluğunda 2006 itibarıyla verilen, girişimciliğin Avrupa çapında kamu, kurum ve kuruluşlarının desteği ve teşviki ile geliştirilmesini hedefleyen Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri kurumlara önemli bir itibar sağlıyor. Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) kapsamında çalışmalarını sürdüren BUTEKOM, yarışmaya "Kaynak Etkinliğinin ve Çevre Dostu Pazarların Gelişiminin Desteklenmesi" kategorisindeki Tekstil Terbiye Sektöründe Temiz Üretim İçin Örnek Modellerin Oluşturulması Projesi ile katıldı.

Son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte pek çok sektörde olduğu gibi tekstil sektöründe meydana gelen gelişmeler de çevresel problemlerin artışında büyük rol oyndığından yola çıkan proje bu anlamda sektöre katkılar sağlayacak çalışmaları hedefliyor. Tekstil sektörü, bu proje sayesinde düşük maliyet planlarıyla enerji rekabet piyasasında yerini alacak. Proje aynı zamanda, kapsamında, Türkiye’de yayınlanan Tekstil Sektöründe Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrolü Tebliği'nin Terbiye İşletmeleri tarafından doğru ve zamanında uygulanmasına yardımcı oldu ve tebliğin ülke çıkarları açısından hedeflerine ulaşmasına katkı sağladı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×