BursaRay, otosansit deneme seferlerine başladı

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği Bursaray Kestel hattının ilk dört istasyonunda test sürüşleri başladı.

BursaRay, otosansit deneme seferlerine başladı
11 Mart 2014 Salı 13:33

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği Bursaray Kestel hattının ilk dört istasyonunda test sürüşleri başladı. Hattın yeni açılan Mimar Sinan- Orhangazi Üniversitesi, Hacıvat, Şirinevler ve Otosansit istasyonları arasında yapılan test sürüşüne katılan Büyükşehir belediye Başkanı Recep Altepe, yolculu test sürüşlerinin de önümüzdeki günlerde başlayacağını söyledi.

Arabayatağı istasyonundan itibaren 8 bin100 metrelik geliş gidiş hattın ilk 4 istasyonunu oluşturan 5 bin 175 metrelik Mimar Sinan- Orhangazi Üniversitesi, Hacıvat, Şirinevler ve Otosansit istasyonları arasında başlayan ilk test sürüşüne Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de katıldı. Zaman kaybetmemek için hattın tamamlanan bölümlerini hemen devreye aldıklarını dile getiren Başkan Altepe, ilk 4 istasyondaki yolculu test sürüşlerinin önümüzdeki günlerde başlayacağını, tamamlandıkça diğer 3 istasyonun da sisteme entegre edileceğini vurguladı.

Bursaray Kestel hattının, bir raylı sistem imalatının ötesinde yeni kavşak ve köprü imalatları, oto korkuluklar ve aydınlatmaları ile Ankara yolunun çehresini tamamen değiştiren özel bir proje olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, şunları kaydetti: "Bu projeye başlarken, ‘kentin batısında ne varsa doğusunda da olacak’ demiştik. Birçok kişi inanmadı. Ancak gerek istasyon imalatları, yürüyen merdivenleri, asansörleri ile istasyonlarımız son derece modern bir şekilde inşa edildi. Sorunsuz bir şekilde test sürüşümüzü de tamamdık. Bu proje ile kentin doğusuna kalite geldi. Şuan için Otosansit’ten raylı sisteme binen vatandaşlarımız, kentin en batısı Üniversite’ye, kuzeyde Emek’e ve şehir merkezine sorunsuz bir şekilde ulaşabilecek. Hatta teleferiğin Gökdere İstasyonu’na inmesiyle birlikte trenden inen vatandaşlarımız, istasyonun üst katına çıkıp, teleferikle Uludağ Oteller Bölgesi’ne bile ulaşabilecek. İnşallah kısa süre sonra da Gürsu ve Kestelli vatandaşlarımız da bu hizmetten yararlanmış olacak."

Bursaray Kestel hattının Bursa’da bir dönem içinde projelendirip, ihale ve imalatının gerçekleştiği ilk hat olması nedeniyle de önemli olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, Bursa’yı demir ağlarla örme çalışmalarının yeni dönemde de artarak devam edeceğini vurguladı. Bursaray’ın hızlı trenle bağlantı için çalışmalara hemen başlayacaklarını ifade eden Başkan Altepe, hattın Mudanya ve Gemlik bağlantısı ile şehir içi tramvay hattının terminal bağlantısının da yeni dönemde yapılacak projeler arasında yer aldığını kaydetti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×