BursaRay Kestel etabında son üç istasyon da hizmete açıldı

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği Bursaray Kestel hattının son üç istasyonu da törenle yolculu seferlere başladı. Kentin doğu yakasındaki Mimar Sinan- Orhangazi Üniversitesi, Hacıvat, Şirinevler ve Otosansit istasyonlarının...

BursaRay Kestel etabında son üç istasyon da hizmete açıldı
05 Haziran 2014 Perşembe 16:08

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği Bursaray Kestel hattının son üç istasyonu da törenle yolculu seferlere başladı.

Kentin doğu yakasındaki Mimar Sinan- Orhangazi Üniversitesi, Hacıvat, Şirinevler ve Otosansit istasyonlarının ardından Cumalıkızık, Değirmenönü ve Kestel istasyonları tamamlandı. Hattın son üç istasyonu olan bu istasyonlar törenle yolculu ulaşıma açıldı. Kestel İstasyonu’nda düzenlenen törene Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yanı sıra Kestel Kaymakamı Cemil Aksak, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Kestel Belediye Başkanı Yener Acar, Gürsu Belediye Başkanı Cüneyt Yıldız, İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, AK Parti İl başkanı Cemalettin Torun ile çok sayıda davetli katıldı.

Bursaray Kestel hattının, bir raylı sistem imalatının ötesinde yeni kavşak ve köprü imalatları, oto korkuluklar ve aydınlatmaları ile Ankara yolunun çehresini tamamen değiştiren özel bir proje olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, şunları kaydetti: "Bu projeye başlarken, ‘kentin batısında ne varsa doğusunda da olacak’ demiştik. Birçok kişi inanmadı. Ancak gerek istasyon imalatları, yürüyen merdivenleri, asansörleri ile istasyonlarımız son derece modern bir şekilde inşa edildi. Buradaki imalatların batıdaki istasyonlardan aşağı hiçbir tarafı yok hatta fazlası var. Bu proje ile kentin doğusuna kalite geldi. Göreve geldiğimizde raylı sistemin günlük yolcu sayısı 110 bin civarındaydı. Yeni hat ve vagonlarımızla bu sayıyı 270 bine çıkardık. Bugün açılışını yaptığımız istasyonlarla birlikte sefer sayılarını da artırdığımızda bu sayı 350 bine çıkacak. Yeni alacağımız vagonlarla yakında bu sayı 1 milyon 350 binleri bile bulacak."

Programda olmamasına rağmen projelendirdikleri Kestel hattının tamamlanmasının ardından Türkiye’nin en uzun kesintisiz hattını da Bursa’ya kazandırdıklarını dile getiren Başkan Altepe, Kestel ile Görükle arasındaki toplam 31 kilometre uzunluğundaki hat ile doğudaki Bursa Teknik Üniversitesi ile batıdaki Uludağ Üniversitesi’nin de birbirine bağlandığını kaydetti. Sadece Kestel hattındaki raylı sistem yatırımının 120 milyon TL’yi bulduğunu hatırlatan Başkan Altepe, kavşak ve yol düzenleme, tretuvar, aydınlatma ve çevre düzenlemeleriyle birlikte kentin Ankara girişinin de modern bir görünüme kavuştuğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından kurdele keserek, hattı yolculu seferlere açan Başkan Altepe ve beraberindekiler, hattan hareket eden vagonla seyahat eden ilk yolcular oldu. CİHAN

BursaRay Kestel etabında son üç istasyon da hizmete açıldı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×