Bursa’da okullar satrançla buluşuyor

Büyükşehir Belediyesi, ‘Bursa’da Okullar Satrançla Buluşuyor’ projesi kapsamında 400 öğrenciye satranç takımı dağıttı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Çocuklarımız bu projeyle hem kendilerini geliştirecekler, hem...

Bursa’da okullar satrançla buluşuyor

Büyükşehir Belediyesi, ‘Bursa’da Okullar Satrançla Buluşuyor’ projesi kapsamında 400 öğrenciye satranç takımı dağıttı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Çocuklarımız bu projeyle hem kendilerini geliştirecekler, hem de Bursa’nın sporcu sayısı 10 kat artacak.” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’da eğitim gören çocukları satranç ve sporla buluşturma projesi, Fethiye İlköğretim Okulu’yla start aldı. ‘Bursa’da Okullar Satrançla Buluşuyor’ adlı proje çerçevesinde, Fethiye İlköğretim Okulu’ndaki 8 ana sınıf, 10 birinci sınıf ve 9 ikinci sınıf öğrencisi toplam 400 çocuğa satranç takımı hediye edildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, toplamda 50 bin öğrenciye satranç takımı dağıtarak, Bursa’daki tüm öğrencileri satranç sporuyla tanıştıracaklarını söyledi. Hedeflenen yola Fethiye İlköğretim Okulu’yla başladıklarını belirten Başkan Altepe, projeden Bursa’da eğitim gören tüm ana sınıf, birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin yararlanacağını ifade etti. Fethiye İlköğretim Okulu’ndan başlatılan proje, periyodik olarak diğer okullara da yansıyacak.

HEDEF 100 BİN SPORCU

Altepe, projeyle Bursa’nın sporcu sayısını 10 kat artırmayı hedeflediklerini belirtti. Şu anda Büyükşehir Belediyespor’a bağlı 6500 sporcunun olduğunu ve bu rakamı ‘Bursa’da Okullar Satrançla Buluşuyor’ projesiyle en az 10 kat artırmayı planladıklarını vurgulayan Altepe, 100 bin sporcuya ulaşmak istediklerini anlattı. Altepe, “Bu spor sayesinde çocuklarımız hem sporcu olacaklar hem de kendilerini geliştirecekler. Türkiye Satranç Federasyonu da büyük bir kaynağa kavuşmuş olacak. Bursa’daki sporcu sayımız da 10 kat artacak.” diye konuştu.

    Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bilici ise Bursa’nın, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe sayesinde sporda çağ atladığını söyledi. Türkiye Satranç Federasyonu Genel Koordinatörü Erhan Üsküdarlı da, satranç sporunun Başkan Altepe’nin bu projesiyle güç kazanacağını, güçlü bir altyapıya kavuşacağını dile getirdi.

    Fethiye İlköğretim Okulu’ndaki satranç takımı dağıtım töreninde, Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kaya ve Okul Müdürü Serkan Demirci de birer konuşma yaptı. Altepe, konuşmasının ardından 2-G Sınıfı öğrencisi Ömer Faruk Küçük’le mini bir satranç maçı gerçekleştirdi. CİHAN

Bursa’da okullar satrançla buluşuyor

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×