Bursa ile Oldenburg belediyeleri işbirliği protokolü imzalandı

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Almanya Oldenburg Belediyesi arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Bursa ile Oldenburg belediyeleri işbirliği protokolü imzalandı
05 Şubat 2014 Çarşamba 13:13

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Almanya Oldenburg Belediyesi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Başkan Recep Altepe ile Oldenburg Belediye Başkanı Prof.Dr. Gerd Schwandner, arasında imzalanan protokol kapsamında, Türk kültürünün tanıtılması amacıyla Oldenburg’da düzenlenecek ‘Türkei Begegnungen’ Türkiye Buluşmaları etkinliğinde Bursa etkin bir rol oynayacak. Türkiye ile Almanya arasında tarihten gelen dostluk bağları olduğunu, günümüzde de iki ülke arasında sıkı bir ekonomik bağ olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu etkinlikle ekonominin yanında sosyal ve kültürel bağların daha da kuvvetleneceğini söyledi.

Bursagaz’ın büyük hissedarı Alman enerji devi EWA’nın ortağı olan Almanya Oldenburg Belediyesi ile Bursagaz’ın ortağı olan Bursa Büyükşehir Belediyesi arasında sosyal ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesine yönelik olarak önemli bir işbirliği protokolü imzalandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Oldenburg Belediye Başkanı Prof.Dr. Gerd Schwandner ile Dobruca Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen törende iki belediye arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında Oldenburg şehrindeki Türk etkisini gösterebilmek amacıyla 12 Mayıs’ta başlayacak olan yüksek kalite anlayışına sahip kültür festivali olan “Türkiye Buluşmaları” etkinliğinde Bursa aktif bir rol oynayacak. Türkiye’deki çağdaş sanat, toplum yapısı, ekonomi ve siyaset konularını kapsayan kültürel birçok etkinlik Oldenburg’da sergilenecek. Bursa Büyükşehir Belediyesi de gölge oyunundan, ipek böceğine, el sanatlarından tarihi kültürel mirasa kadar farklı alanlarda Bursa’yı Almanlara tanıtacak.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türkiye ile Almanya arasında tarihten gelen bir dostluk olduğunu hatırlatarak, imzalanan işbirliği protokolü ile Bursa ve Oldenburg şehirleri arasında stratejik ortaklığın temellerinin de atıldığını söyledi. Almanya’da milyonlarca Türk vatandaşının yaşadığını hatırlatan Başkan Altepe, “Bir anlamda Bursagaz’ın iki ortağı olan Bursa ve Oldenburg olarak bu ortaklığı farklı alanlara taşımaya hazırlanıyoruz. Mayıs ayında başlayıp, yıl boyu devam edecek olan Oldenburg’daki etkinliklerde Türkiye’nin en iyi şekilde tanıtılmasını sağlayacağız. Bu etkinlik sayesinde iki toplum bir birbirine daha da yakınlaşacak” dedi.

Almanya Oldenburg Belediye Başkanı Prof. Dr. Gerd Schwandner da Türkiye ve Almanya arasında gittikçe güçlenen ilişkiler ışığında, Türk ortaklarla birlikte güçlü ağlar oluşturma arzusunda olduklarını dile getirdi. Gerd Schwandner, "Oldenburg’un bu ortaklarından birinin Bursa olmasından da büyük onur duyacağız. Temel amacımız, günümüz Türkiye’sinin özgün bir portresini çizmek. Sergiler, konserler, oyunlar, müzakere ve konferanslar aracılığıyla, modern kültür ve sanata odaklanıyoruz. Hiçbir Alman, Türkler kadar Türkiye hakkında kapsamlı bir bilgiye sahip olamaz. ‘Türkei Begegnungen’in olabildiğince gerçekçi ve iyi bir temsil olmasını istiyorsak, Türklerin yardımına ihtiyacımız olacak. Bu konudaki desteğinizden büyük mutluluk duyarız. Umarım ki bu, şehirlerimiz arasında stratejik bir ortaklığın ilk adımı olur." diye konuştu.

Konuşmaların ardından iki başkan arasında işbirliği protokolü imzalanırken, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, konuk başkana el yapımı Bursa bıçağı hediye etti.
CİHAN

Bursa ile Oldenburg belediyeleri işbirliği protokolü imzalandı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×