Bursa Hayvanat Bahçesi genişletiliyor, fil, fok ve penguen de geliyor

Bursa Hayvanat Bahçesi’ne yakın bir zamanda amur kaplanı, penguen, fok balığı, tapir, kapibara, anakonda gibi hayvanların geleceği bildirildi.

Bursa Hayvanat Bahçesi genişletiliyor, fil, fok ve penguen de geliyor
19 Aralık 2013 Perşembe 10:48

Bursa Hayvanat Bahçesi’ne yakın bir zamanda amur kaplanı, penguen, fok balığı, tapir, kapibara, anakonda gibi hayvanların geleceği bildirildi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, getirilmesi planlanan hayvanlar için barınak inşaatlarının tamamlandığını ve yeni hayvan çeşitlerinin kısa zamanda geleceğini belirterek, hayvanat bahçesinin de genişletileceğini açıkladı.

Dünya Hayvanat Bahçesi Birliği tarafından desteklenen Bursa Hayvanat Bahçesi’nde incelemelerde bulunan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Cihan muhabirine açıklamalarda bulundu. Altepe şunları kaydetti: "Yeni barınaklar hazırlandı ve farklı türlerden yeni hayvanlarla Bursa Hayvanat Bahçesi daha da güzelleşiyor. Kanguru, lemur, yılan çeşitleri, mavi yüzlü bal yiyen kuş gibi 103 ayrı türden 850 hayvanın barındığı bahçemize, amur kaplanı, penguen, fok balığı, tapir, kapibara, anakonda gibi hayvanlar için barınaklar tamamlandı ve bu hayvanlar geliyor. Filin kalacağı yer de inşa ediliyor. Yakın zamanda fil de gelmiş olacak. Son yılda 16 yeni türden 75 hayvan daha hayvanat bahçesine katıldı. 600 bin ziyaretçi ile Bursa hayvanat bahçesi ülkemizin en güzel ve örnek hayvanat bahçesi sınıfında yer alıyor. Bursa Hayvanat Bahçesi ek barınaklar ve farklı türde yeni hayvanlarla daha da büyüyor ve örnek bir proje olarak halka hizmet veriyor."

Belediye meclis üyeliği yaptığı yıllardan beri hayvanat bahçesine yönelik çalışmalarda bulunduğuna dikkat çeken Recep Altepe, Dünya Hayvanat Bahçesi Birliği ile sürekli irtibat halinde olduklarını söyledi. Bursa’da ilk hayvanat bahçesinin 1955 yılında Kültür Park içerisinde kurulduğunu belirten Başkan Altepe, “Uzun yıllar Kültür Park ziyaretçilerinin en önemli ilgi odaklarından olmuştur. Yan yana dizilmiş küçük kafeslerde sergilenen hayvanlardan oluşan Kültür Park Hayvanat Bahçesi dünyadaki ve ülkemizdeki değişen hayvanat bahçesi anlayışını karşılayamadığından zamanla Bursa için kanayan yara halini almıştır. Hayvanları koruma haftası nedeniyle, 10 Ekim 1991 tarihinde sevinçle Kültür Park Hayvanat Bahçesi’ni ziyarete gelen bir ilköğretim okulu öğrencileri ne yazık ki hayal kırıklığı ile bahçeden ayrılırlar. Okullarına döndükten sonra okul yönetiminin de yardımlarıyla dönemin belediye başkanına Kültür Park Hayvanat Bahçesi hakkındaki duygularını ifade eden yazılarını iletirler. Minik yüreklerden hayvanlar için yükselen feryatlar, uzun süredir yönetim ve kamuoyunda rahatsızlık yaratmakta olan hayvanat bahçesi probleminin çözümü için bir kıvılcım olur ve hayvanat bahçesi ıslah çalışmalarına başlanır." diye konuştu.

'HAYVANAT BAHÇESİNİ GENİŞLETİYORUZ'

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sürekli değişimin yaşandığı Bursa Hayvanat Bahçesi’nin 1994’te Erdem Saker’in Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürütmeye başlamasıyla ıslah çalışmaları yerini dünya standartlarına kavuşturulduğunu söyledi. Altepe şöyle devam etti: "Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları Birliği’den (EAZA) de destek istenerek, modern Bursa Hayvanat Bahçesi proje çalışmalarına başladı. Projenin onaylanmasının ardından 10 Ekim 1997 tarihinde inşaat çalışmaları başlatılmıştır. Bursa’nın Modern Hayvanat Bahçesi 10 Kasım 1998 tarihinde halkın yoğun ilgisiyle Türk köyü, ayı-kurt, yırtıcı kuşlar, su kuşları, lama, yaban eşeği ve deve bölümleri tamamlanarak, kapılarını ziyaretçilerine açmıştır; bunları aslan, leopar, maymun ve Afrika savana bölümleri izlemiştir." CİHAN

Bursa Hayvanat Bahçesi genişletiliyor, fil, fok ve penguen de geliyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×