Bursa'daki canlı bombayla ilgili yeni detaylar

Saldırıyı gerçekleştiren kadın teröristin, Bursa'da misafir olarak kaldığı evdeki üniversite öğrencilerine, patlayıcıyı İstanbul'dan getiren kurye tarafından amcasının kızı olarak tanıtıldığı belirlendi

Bursa'daki canlı bombayla ilgili yeni detaylar
01 Mayıs 2016 Pazar 14:39

Bursa'da, tarihi Ulu Cami civarındaki saldırıyı gerçekleştiren kadın teröristin, misafir olarak kaldığı evdeki üniversite öğrencilerine, saldırıda kullanılan patlayıcıyı İstanbul'dan getiren kişi tarafından amcasının kızı olarak tanıtıldığı ortaya çıktı.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında polis ekipleri, üzerindeki bomba düzeneğini patlatan ve 13 kişinin yaralanmasına neden olan kadın teröristin örgüt bağlantılarının ortaya çıkarılmasına yönelik çalışmaları sürüyor.

Adliyeye sevk edilen 17 şüpheliden Emine K'nın, patlayıcı düzeneğini terör saldırısından 10 gün önce İstanbul'da bir kız üniversite öğrencisine teslim ettiği, bu kişinin içinde düzenek bulunan çantayı Bursa merkez Nilüfer ilçesi Görükle Mahallesi'nde 4 erkek öğrencinin kaldığı eve getirdiği ve bu evde kalanlardan, önceden tanıdığı öğrenciye verdiği belirlendi.

Evdeki diğer 3 öğrencinin olaydan haberdar olmadığı, kuryenin çantayı verirken birkaç gün sonra Şanlıurfa'dan amcasının kızının geleceğini söyleyerek, birkaç gün misafir etmelerini istediği ve İstanbul'a döndüğü tespit edildi.

Kadın teröristin 23 Nisan Cumartesi günü söz konusu eve geldiği ve çantayı teslim aldığı, çantayı kendisine veren üniversite öğrencisi ve onun kız arkadaşıyla saldırıdan iki gün önce Ulu Camii ve Kapalı Çarşı civarında dolaştığı belirlendi.

Saldırıyı gerçekleştiren kadın teröristin Türkçeyi çok düzgün konuştuğu, Emine K'nın ise Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu olduğu öğrenildi.

Tarihi Ulu Camii'nin batı girişi bölümünde, 27 Nisan'da bir kadın terörist üzerindeki bomba düzeneğini patlatmıştı. Olayda terörist ölmüş, civardaki 13 vatandaş yaralanmıştı. Soruşturma kapsamında Bursa, Mardin, Şanlıurfa, İzmir, İstanbul ve Afyonkarahisar'da 17 kişi gözaltına alınmıştı. Şüpheliler, Bursa Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilmişti.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×