Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi Bilim Bakanı Fikri Işık tarafından açıldı

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin yaptırdığı Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM), Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından hizmete açıldı.

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi Bilim Bakanı Fikri Işık tarafından açıldı
25 Ocak 2014 Cumartesi 18:03

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin yaptırdığı Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM), Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından hizmete açıldı.

    Açılışta konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, "Artık yavrularımıza kurbağaların sindirim sistemini öğretmiyoruz. Artık öğrendikleri bilgiyle hayata dokunmalarını sağlayacak bir müfredatı uygulamaya koyduk." dedi.

    Bakan Fikri Işık, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezinin, TÜYAP Fuar Alanı yanındaki yeni binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, açılan merkezin Türkiye'nin bu günü ve yarını ve geleceğine damga vuracak çok önemli bir tesis olduğunu söyledi. Bursa'nın, Türkiye'nin en önemli üretim merkezlerinden biri olduğunu anlatan
Işık, "Bu üretimin sürdürülebilir olması, Ar-Ge ve inovasyona dayanması, Bursa'nın geleceğini teminat altına almak açısından olmazsa olmaz ama uzun vadeli sürdürülebilir kalkınmanın da olmazsa olmazı bilim ve teknoloji. Onun da ön şartı eğitim. Ülkemizin geleceği, eğitimde, bilimde ve teknolojidedir." şeklinde konuştu.

    Türkiye'nin tüm illerinde bilim merkezleri kurmayı hedeflediklerini dile getiren Bakan Işık, bununla ülkenin tarihi, kültürü ve medeniyetinin yüklediği sorumluluğu yerine getirmeyi amaçladıklarını söyledi. Bazı bilim kitaplarında sanki bilim tarihinin, Antik Yunan'dan Rönesans dönemine bir anda atlamış gibi gösterildiğini aktaran Bakan Fikri Işık, "Halbuki eski Mısır, Babil, Antik Yunan daha sonra Hint medeniyeti ve en önemlisi de İslam medeniyetinin bilime kazandırdıklarını adeta görmezden gelirler. Bu merkez, çocuklarımızın, bilim tarihini İslam medeniyeti boyutuyla da öğrenmesini sağlayacak. 'Bizim ceddimiz de yaptı, biz de yapabiliriz' diyecekler." diye konuştu.

    Bilimin evrensel olduğunu ve milletler arasında ayrımcılık yapmadığı anlayışıyla bilim merkezlerini birer birer açacaklarını söyleyen Bakan Fikri Işık, "Deney yapacaksınız, deneme-yanılma yöntemini göreceksiniz. Bileceksiniz ki dünyanın pek çok önemli buluşu, ısrarlı deneme-yanılmalar sonucu ortaya çıkmış. Artık çok şükür eğitim kitaplarımız, ezbere dayalı olmaktan kurtuluyor. Artık çocuklara çok zor matematik problemlerini ezberleteceğiz diye milleti matematikten soğutma dönemi bitti. Artık yavrularımıza kurbağaların sindirim sistemini öğretmiyoruz. Artık öğrendikleri bilgiyle hayata dokunmalarını sağlayacak bir müfredatı uygulamaya koyduk. Bunun temeli; içinde yaşayarak, deneyerek öğrenmektir." ifadelerini kullandı. Bununla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliğine gittiklerini aktaran Bakan Işık, 3 hedefleri olduğunu belirterek şunları söyledi: "Birincisi; bilim sevgisini çocukluktan oluşturmak. İkincisi; kendi değerlerimizle bu çocuklarımızı bilim sevgisiyle yetiştirmek. Üçüncüsü de çocuklarımıza küçük yaşlarda mutlaka girişimcilik ruhu kazandırmak. Bunları öncelikli hedefler olarak görüyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. Çok iyi biliyoruz ki milletimiz, bireysel zeka bakımından dünyadaki en zeki milletlerden biri. Kazanmamız gereken; çalışma disiplini ve organizasyon kabiliyetidir. Bunlar üzerinde ciddi çalışmalar yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz."

    Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak da, Büyükşehir belediyeleri tarafından bilim merkezleri kurulması için hükümetin 1 milyar lira kaynak ayırdığını belirterek "Kalıplar dışında düşünen, proje yapabilen, yerinde duramayan gençler yetiştirmemiz lazım. Daima kafalarında birtakım fırıldakların döndüğü gençler yetiştirmemiz lazım. İşte bu gençler buralardan çıkacak" dedi.

    Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise kalite kenti çağdaş kent üretim merkezi Bursa'ya yakışır ve Avrupa'da bu kapsamda denginin bulunmadığı bir bilim merkezinin Bursa'ya kazandırdıklarını belirterek "Okullarda alınan teorik eğitimin pratiğe dökülmesini sağlayacak ve başımıza icat çıkaracak gençlerin yetişmesine katı sağlayacak bir merkezi hizmete açıyoruz." diye konuştu.

    Daha sonra 200'den fazla deney düzeneği, uzay ve havacılıkla ilgili özel bir bölüm, planetaryum ile 3 boyutlu video duvarı bulunan merkezin açılış kurdelesi, Bakan Fikri Işık, Yücel Altunbaşak, Bursa Valisi Münir Karaloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile protokol tarafından kesildi.

    Ardından Bakan Fikri Işık ile birlikte katılımcılar, merkezin bölümlerini inceleyerek "Bilimin Sultanları Sergisi"ni gezip yetkililerden bilgi aldı. Bakan Fikri Işık ve beraberindeki protokol daha sonra bazı deneylere tanıklık ederken 3 boyutlu sinevizyon filmini izledi.

    Törene, AK Parti Bursa milletvekilleri, Bursa Ticaret Ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, Bursa Kültür A.Ş Genel Müdürü Rıfat Bakan ile vatandaşlar katıldı. CİHAN

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi Bilim Bakanı Fikri Işık tarafından açıldı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×