Bugün Karne Günü

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki yaklaşık 17 milyon öğrenci bugün karne alarak 2 hafta sürecek yarı yıl tatiline girecek

Bugün Karne Günü
24 Ocak 2014 Cuma 14:06

HAKKARİ'DE ÖĞRENCİLERİN KARNE SEVİNCİ

HAKKARİ ve ilçelerinde eğitim gören 74 bin 200 öğrenci, yarıyıl tatili nedeniyle karne heyecanı yaşadı. Karne heyecanının en çok yaşandığı 23 Nisan İlköğretim Okulu'nda okuyan minik öğrenciler, öğretmenlerinin elinden karnelerini aldı. Öğrenciler, ikinci dönem kendilerinden ayrılıp başka bir sınıfın derslerine girecek olan sınıf öğretmenleriyle tek tek vedalaştıktan sonra hatıra fotoğraf çekti.

Öğrencilerin merakla beklediği yarıyıl tatili başladı. Hakkari genelindeki anaokul, ilk, orta ve lisede öğrenim gören 74 bin 200 öğrenci, karnelerini alarak büyük bir heyacan yaşadı. Velileriyle birlikte okullara gelen öğrenciler, karnelerini aldıktan sonra öğretmenleriyle vedalaşıp hatıra fotoğrafı çektirdi. Hakkari Merkez 23 Nisan İlköğretim Okulu 2/F sınıfında okuyan öğrenciler, karnelerini sınıf öğretmeni Hurşit Ertunç'un elinden aldı. Ertunç, öğrencilerine karnelerini verdikten sonra yarıyıl tatilinde neler yapacakları konusunda bol bol nasihatlarda bulundu. İkinci dönem başka bir sınıfın derslerine gireceğini söyleyen Ertunç, daha sonra öğrencileriyle vedalaştı.

Karnelerini aldıkları için çok sevindiklerini belirten öğrenciler, ikinci dönem kendi derslerine giremeyecek olan sınıf öğretmenlerine de çok üzüldüklerini belirtti.
Behçet DALMAZ/HAKKARİ, (DHA)

ÖĞRENCİLER, KARNEDEN ÇOK HEDİYELERİ MERAK ETTİ

KAYSERİ’de okulların yarıyıl tatiline girmesi gerçekleştirilen törende bazı öğrencilerin karneden çok hediyeleri merak etmesi dikkat çekti. Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz velilere seslenerek, “Karne, değerlendirme için sadece bir araçtır. Eğer velilerimiz karneleri yargılamak için bir araç olarak kullanırlarsa yanlışa düşmüş olurlar” dedi.

Eğitim-öğretim yılının ilk yarısının sona ermesi nedeniyle Kayseri’de karne töreni Melikgazi İlçesi’nde bulunan Milli Egemenlik İlkokulu’nda gerçekleştirildi. Karne törenine, Vali Yardımcısı Erdoğan Aygenç, Melikgazi Kaymakamı Erkaya Yırık, Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da katıldı. Törende konuşan Vali Yardımcısı Erdoğan Aygenç, “Bizler bugün buraya sadece karne dağıtmaya değil, çocukluğumuzu yaşamaya da geldik. Artık biz yaşlandık, sizler yeni fidanlar olarak geleceksiniz ve ülkeyi yöneteceksiniz” diye konuştu.

ÖĞRENCİLERE OKUMA MADALYASI VERİLDİ

Birinci sınıf öğrencilerle birlikte aynı sıralara oturup, onlarla sohbet de eden protokol üyeleri daha sonra öğrencilere karnelerini ve hediye paketlerini verdi. Bu sırada bazı öğrencilerin karneleri yerine verilen hediyeleri merak edip, pakete bakmaları dikkat çekti. Hediye paketinde hikaye kitabı ve diş fırçası yer alırken öğrencilere aynı zamanda okuma-yazma öğrendikleri için bu yıl ilk kez madalya ve okuma belgeleri de verildi.

Öğrenciler karnelerini alırken veliler de dışarıda merakla çocuklarını bekledi. Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz, il genelinde 282 bin öğrencinin karne alarak, sömestir tatiline girdiğini dile getirdi.

“PEDAGOJİK BİR VAKA İLE KARŞILAŞMAK İSTEMİYORUZ”

Öğrencilerin aldığı karnelerin sadece öğrencilere verilmediğini aynı zamanda öğretmenlere, okula, aileye ve çevreye de verilen karne olduğuna dikkat çeken Yılmaz, şunları söyledi: 

“Çünkü eğitim paydaşları bunlar. Bu çocukların geldikleri eğitim noktasında hepimizin katkısı ve sorumluluğu var. Bu değerlendirme için araçtır. Kesinlikle karneleri yargılamak için velilerimiz bir araç olarak için kullanırlarsa çocukların pedagojik yaklaşımı açısından yanlışa düşmüş olurlar. Biz böyle bir şey istemiyoruz. Böyle bir vaka ile karşılaşırsak eğitimci olarak ciddi anlamda üzülürüz. Bunu değerlendirme aracı, ileriye yönelik planlama aracı görmek istiyoruz. Burada iyi bir eğitim ve öğretim yılı geçirdik. Bu manzarayı sağlayan okul idareci ve 16 bin öğretmenimize de gayretlerden dolayı teşekkür ediyoruz. Bizim varlığımız ancak onların çalıştığı kadardır. Çocukların velileriyle kaliteli zaman geçirmesi içinde bu tatilde bir fırsat. Bu anlamda iyi kullanılırsa mutlu oluruz.” 
KAYSERİ, (DHA)

TOKAT'TA ÖĞRENCİLER VALİYE KARNE VERDİ

TOKAT'ta karne dağıtım programına katılan Vali Mustafa Taşkesen'e öğrenciler temsili karne verdi.

Eğitim-öğretim yılının ilk döneminin sona ermesi ile birlikte Tokat genelinde 75 bin 587 öğrenci karne aldı. Cumhuriyet İlkokulu'nda düzenlenen törene katılan Vali Mustafa Taşkesen, öğrencilere karne dağıttı. Karnelerini alan öğrenciler sevinçlerini arkadaşları ve aileleri ile paylaştı. Bu arada okulun üçüncü sınıf öğrencileri Vali Taşkesen için temsili karne hazırladı. Vali Taşkesen karnenin okunmasını isteyerek bir öğrenciyi yanına çağırdı. Karnede Vali Taşkesen'e, 'Okullara gelmesinden', 'kitap okutması', 'temizliği sevmesi', 'devamsızlık yapmaması', 'çocukları koruması', 'çalışma azmi', 'iyi kalpli olması', 'kar tatili yapması'ndan 5 notu verildi. Vali Taşkesen kendisi verilen, 'kar tatili yapması' notuna gülerek karşılık verdi.

"BENDEN TATİK BEKLEMEYİN"

İlk defa böyle bir karne aldığını söyleyen Vali Taşkesen, daha sonra kendisine verilen notları değerlendirdi. 'Kar tatili' nedeniyle kendisine verilen notu değerlendiren Vali Taşkesen, "Çocuklar bir kez daha söyleyeyim. Bizim tatilden çok çalışmaya ihtiyacımız var. Memleketin çok gelişmesi için, daha refah, daha gelişmiş olmak için çok çalışmak lazım. Onun için küçük bir kar yağışından benden tatil beklemeyin. Geçen gün bir kez yaptık ama tatil sizin için iyi bir şey değil" dedi.

Vali Taşkesen, daha sonra öğrencilere tatil dönemini yi bir şekilde geçirmeleri önerisinde bulundu.
Mustafa TURAPOĞLU/TOKAT, (DHA)

KARNE SEVİNCİNİ POLİS ABLALARIYLA PAYLAŞTILAR

ANTALYA Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri, öğrencilerin karne sevincini paylaştı. 

'Güvenli Okullar' projesi kapsamında eğitim ve öğretim dönemi içerisinde okullara sıklıkla ziyaretlerde bulunan, polis ve vatandaş ilişkilerini öğrencilere aşılayan Okul Polisleri, bu özel günde de öğrencileri yalnız bırakmadı. Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler karne sevincine ortak olurken, başarılı öğrencileri tebrik edip, zayıf notu olanları teselli etti. 

Velileri ödül ve ceza konusunda aşırıya kaçmamaları için uyaran Okul Polisleri, okul çevresinde alınan güvenlik tedbirleri ve duyarlılık konusunda bilgiler verdi.
Akif ARICI/ANTALYA, (DHA) 

ADIYAMAN VALİSİ DEMİRTAŞ, ÖĞRENCİLERE KARNE DAĞITTI


ADIYAMAN Valisi Mahmut Demirtaş, düzenlenen törenle öğrencilere karnelerini dağıttı.

Namık Kemal İlkokulu'nda düzenlenen karne dağıtım törenine Vali Mahmut Demirtaş, Vali Yardımcısı Murat Süzen ve Milli Eğitim Müdürü Seyfi Özkan katıldı. Vali Demirtaş ve Süzen ile Özkan, öğrencilere karnelerini dağıtıp, okuma kitabı hediye etti. Öğrencilere seslenen Vali Demirtaş, "Ülkemizi medeniyetler seviyesine götürecek olan sizlersiniz. Bizler bu bayrakları size devredeceğiz. Siz de bu bayrakları teslim alırken kendinizi iyi donatmanız, çok okumanız, kendinizi geliştirmeniz lazım. Her şeyden önce de erdemli insanlar olmamız lazım" dedi. Mahir ALAN/ADIYAMAN, (DHA)

OYUN HAVALI KARNE TÖRENİ

EDİRNE Valisi Hasan Duruer, Ticaret ve Sanayi Odası İlkokulu'nda öğrencilere karnelerini dağıttı. Roman çocukların okula devamlılığını sağlamak için müzik atölyesinin kurulduğu Fevzipaşa İlköğretim Okulu’nda ise karne sevincini çocuklar aileleriyle birlikte oyun havaları eşliğinde dans ederek yaşadı.

2013- 2014 eğitim- öğretim yılının 1’inci dönemin sona ermesi nedeniyle Ticaret ve Sanayi Odası İlkokulu’nda düzenlenen karne dağıtım törenine Edirne Valisi Hasan Duruer katıldı. Okul bahçesinde Edirne Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan ve okul öğretmenleri tarafından karşılanan Vali Duruer, daha sonra bir sınıfa çıkarak öğrencilerle sohbet etti. Okumayı yeni öğrenen sınıfta öğrencilerin karnelerini dağıtan Vali Duruer, "Edirne’de 292 okulda yaklaşık 57 bin öğrenci eğitim öğretime devam ediyor. Bugün öğrencilerimize karnelerini dağıttı. Eğitimdeki temel amacımız öğrencilerimizi iyi yetiştirmek ve hayata hazırlamaktır. Eğer çocuklarımızı iyi yetiştirebilirsek, geleceğe güvenli bakmayı sağlamış oluruz. Çocuklarımızı ne kadar iyi yetiştirebilirsek gelecek bizimdir diye değerlendiriyorum" dedi.

AYAKKABI VE MONTUNU ELİNDEN BIRAKMADI

Diğer bir karne dağıtım töreni de Kıyık semtinde çoğunluğu Roman çocukların öğrenim gördüğü ve okula devamsızlık yapmamaları için Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği desteğiyle müzik atölyesi kurulan Fevzipaşa İlköğretim Okulu’nda yapıldı. Buradaki karne dağıtım törenine Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf Müdürü Hicran Bali, Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı ile öğrenci aileleri katıldı.

Karne dağıtımından önce protokol üyeleri tarafından ana sınıfındaki öğrencilere Birleşmiş Markalar Derneği tarafından gönderilen kıyafet ve ayakkabılar hediye olarak dağıtıldı. Ana sınıfında okuyan dezavantajı çocuklardan 5 yaşındaki Nergis Ers, hediye poşetinden çıkardığı mor renkli bot ve montu görünce çok sevindi. Uzun süre elinden bırakmadığı ayakkabılarını annesiyle birlikte poşete koyan Ers, karnesi alarak okuldan ayrıldı.

OYUN HAVASI

Roman çocukları için kurulan müzik atölyesinde 22 öğrenci, haftada 4 gün derslerin ardından atölyede müzik öğretmeni eşliğinde davul, darbuka, bağlama, klarnet ve keman dersleriyle nota bilgisi alıyor. Karne dağıtım töreninde okul bahçesinde mini bir konser veren müzisyen öğrencilerin çaldığı oyun havasında, karnelerini alan öğrenciler aileleriyle birlikte Roman dansları eşliğinde karne sevincini yaşadı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×