BÜ'de Sert Kabuklu Meyveler Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu

Batman Üniversitesi’nde Sert Kabuklu Meyveler Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu. Araştırma Merkezi’nin yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

BÜ'de Sert Kabuklu Meyveler Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu
22 Ocak 2014 Çarşamba 13:43

Batman Üniversitesi’nde Sert Kabuklu Meyveler Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu. Araştırma Merkezi’nin yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

Batman Üniversitesi’nde Sert Kabuklu Meyveler Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu. Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam, kurulan merkezin bölgede önemli bir ihtiyacı karşılayacağını vurguladı. Uygulama ve araştırma merkezinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, fıstık, badem, ceviz, fındık ve kestane gibi sert kabuklu meyve yetiştiriciliğini teşvik etmek, doğal florayı canlandırmak, bu yörelerde yetişen çeşit ve tiplerin korunmasını sağlamak, yeni çoğaltma tekniklerini uygulamalı olarak yöre üreticisine öğretmek ve ilgi alanındaki bölgelere anaç kalem ve aşılı fidan temininde yardımcı olmayı amaçladığını söyleyen Uluçam, merkezin hangi alanlarda
faaliyet sürdüreceğini anlatırken, "Çalışma alanındaki bölgelerde mevcut sert kabuklu meyve türleri envanterini çıkartmak. Sert kabuklu meyvelerin modern yetiştirme prensiplerinin yetiştiricilere tanıtılması ve yaygınlaştırılmasına yardımcı olmak. Sert kabuklu meyvelerin ıslahı ve yetiştiriciliği konularında araştırma ve uygulama projeleri hazırlamak, yürütmek ve ilgili kuruluşlarca yürütülen projelere katılmak. Türkiye’deki yerli ve yabancı çeşitler ile selekte edilmiş tipleri içeren plantasyonlar tesis etmek. Yetiştiricilerin sert kabuklu meyveler konusunda karşılaştıkları sorunların çözümüne yardımcı olacak araştırmalar yapmak. Sert kabuklu meyve türlerinin tohum, anaç, aşı gözü, aşı kalemi, fidan ve benzeri materyallerinin çoğaltılması ile ilgili çalışmalar yürütmek. Sert kabuklu meyvelerin yetiştiriciliği ile ilgili kamu ve özel sektöre bağlı teknik elemanların bilgilerinin yenilenmesi ve geliştirilmesi amacıyla kısa ve uzun süreli eğitim programları, kurslar düzenlemek. Kırsal alanda sert kabuklu meyveler üretimiyle doğrudan ilgilenenlere bilgi ve beceri kazandırmak amacıyla gençlerin, yetişkinlerin ve kadınların eğitimi konularında ilgili kamu ve özel sektör kuruluşları ile işbirliği içinde çalışmalar yapmak. Sert kabuklu meyvelerle ilgili konularda kongre, sempozyum, seminer, panel ve benzeri toplantılar düzenlemek, yurt içi ve yurt dışında düzenlenen toplantılara katılmak." maddelerini sıraladı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×