BTK: Twitter, hukuka aykırı içerikleri çıkarırsa, yasak kalkar

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan (BTK) yapılan yazılı açıklamada, “Twitter’da kişilik haklarının ve özel hayatın gizliliğinin ihlali nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerince erişimi engelleme kararları verilmiştir.

BTK: Twitter, hukuka aykırı içerikleri çıkarırsa, yasak kalkar
21 Mart 2014 Cuma 12:18

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan (BTK) yapılan yazılı açıklamada, “Twitter’da kişilik haklarının ve özel hayatın gizliliğinin ihlali nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerince erişimi engelleme kararları verilmiştir. Ancak, mahkeme kararlarının uygulanması hususunda tüm iyi niyet çabalarımıza karşılık Twitter bu kararlara duyarsız kalmış ve mahkeme kararlarını tanımamıştır. Yurt dışı merkezli söz konusu internet sitesi, Türk mahkemelerinin kararlarına uyarak hukuka aykırı içerikleri çıkardığı takdirde, tedbir amaçlı uygulanan erişimin engellenmesine son verilecektir.” denildi.

    Twitter’dan özel hayatın gizliliğini ihlal eden içeriklerin çıkarılmasını istediklerini açıklayan BTK, söz konusu uyarıyı Twitter’ın dinlemediğini vurguladı. Bunun üzerine Twitter’ın kapatıldığını belirten BTK, “Yurtdışı merkezli söz konusu internet sitesi Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinin vermiş olduğu kararları yok saymıştır. Bu nedenle, vatandaşlarımızın ileride telafisi mümkün olmayacak. Mağduriyetlerinin önlenmesi için başka bir seçenek kalmadığından mahkeme kararları doğrultusunda Twitter’a erişimin engellenmesi tedbiri uygulanmıştır. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, hukuk devleti ilkesi çerçevesinde mahkeme kararlarını uygulamakla yükümlüdür.” ifadelerine yer verdi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×