Bozdağ, KCK sanığı BDP'lilerin tahliyesini istedi

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası kabine değişecek mi?" sorusuna “Takdir Başbakan’a aittir.

Bozdağ, KCK sanığı BDP'lilerin tahliyesini istedi
21 Aralık 2013 Cumartesi 18:53

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası kabine değişecek mi?" sorusuna “Takdir Başbakan’a aittir.” dedi. Bozdağ ayrıca tahliye edilmeyen KCK sanığı BDP’li vekiller hakkında ise, “Bir hukukçu ve siyasetçi olarak bu kararı benim anlamam mümkün değildir. Bunun izahı yok.” ifadelerini kullandı.

Katıldığı bir programda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürütmüş olduğu yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla ilgili soruları cevaplayan Bekir Bozdağ, “Bakanlarımıza dönük bir şey yok. Çocukları, aileleri üzerinden bakanlara, onların üzerinden de AK Parti hükümetine dönük bir operasyon vardır. Bunun bütün boyutlarıyla ortaya çıkacağına inanıyorum. Çünkü milletimiz bu tuzak ve oyunları bozmuştur.” diye konuştu.

“Kabinede değişiklik olacak mı?” şeklindeki soruya Bozda, “Takdir Sayın Başbakan’a aittir.” diye cevap verdi. Bozdağ, adli durumlarda amirlere bilgi verme zorunluluğuna yönelik yapılan yönetmelik değişikliğiyle ilgili de, “Alınan karar kuvvetler ayrılığı ilkesine aykırı değildir. Bu yönetmeliği dün de yapan hükümetti, bugün de yapan hükümet. Yönetmelikte yapılan değişiklik, anayasaya uygun bir değişikliktir.” görüşünü savundu.

‘HUKUK HERKESE EŞİT OLMALI'

Bozdağ, tahliye edilmeyen KCK sanığı BDP’li vekiller hakkında ise şöyle konuştu: “Hukuk devleti herkesin eşit olduğu bir sistemdir. Eğer anayasa ve kanun birse uygulamanın birbiriyle örtüşmesi lazım. Anayasa Mahkemesi’nin bireysel başvuru kararı üzerine İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tahliye karar verirken, Diyarbakır’da ceza mahkemelerinin tahliyenin reddi yönünde karar vermesini bir hukukçu ve siyasetçi olarak benim anlamam mümkün değildir. Kanunlar bu iki ayrı kararı izah edemez. Hukuk herkese eşit uygulanmalıdır. Hukuk İstanbul’da da, Ankara’da da, Diyarbakır’da da eşit uygulanmalıdır. Bu kararı hukuka uygun olarak görmüyorum.”
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×