Bozdağ: Bir iddia varsa orada hukuk mutlaka işlemelidir

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, rüşvet ve yolsuzluk operasyonu ile ilgili yaptığı değerlendirmede, devam eden soruşturmalarla ilgili kendilerinin hukukun işlemesinden yana olduklarını ifade etti.

Bozdağ: Bir iddia varsa orada hukuk mutlaka işlemelidir
19 Aralık 2013 Perşembe 14:03

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, rüşvet ve yolsuzluk operasyonu ile ilgili yaptığı değerlendirmede, devam eden soruşturmalarla ilgili kendilerinin hukukun işlemesinden yana olduklarını ifade etti. Bozdağ, “Bir iddia varsa orada hukuk mutlaka işlemelidir.” dedi.

Danıştay Kanunu’ndaki değişiklik Adalet Komisyonu’nda görüşülmeye devam etti. Komisyon toplantısına Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in yerine Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ katıldı. Komisyonda gündem dışı söz alan CHP milletvekilleri, Bozdağ’a, kamuoyuna yansıyan rüşvet ve yolsuzluk iddialarını sordu.

Bozdağ, söz konusu operasyon ve iddialar hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Devam eden soruşturmalarla alakalı biz hukukun işlemesinden yanayız. Bir iddia varsa orada hukuk mutlaka işlemelidir. Ama hukuk hukuka işlemeli ve işletilmelidir. Hukuku işletenler anayasa ve kanunlara göre bunu işletmeli. Türkiye’de iktidar olsun muhalefet olsun hepimizin yanlış karşısında sesini yükseltmesi lazım. Bugün devam eden soruşturmalarla ilgili TCK’nın 285. maddesi çok açık. Soruşturmanın gizliliğini ihlal etmenin suç olduğunu açıkça yazıyor ve cezasını tayin ediyor. Soruşturmayı yapanlar belli, savcı yapıyor, zabıt katibi var bu işin içinde, adli kolluk var. Eğer soruşturmanın gizliliği esas iken ortaya soruşturmada ne varsa bütün bunların tamamı iliştirilerek, emniyet müdürünün haberi yok, üstündeki birinci dereceden amirin haberi yok, valinin haberi yok ama bazı gazetelerin, bazı internet sitelerinin, bazı televizyon kanallarının her şeyden haberi varsa, o zaman bizim burada durup, ‘Beyler ne yapıyorsunuz, bizim burada hukuku nasıl böyle kevgire çeviriyorsunuz?’ deme hakkımız var. Bakanın haberi yok, valisinin haberi yok, emniyet müdürünün, emniyet müdür yardımcısının haberi yok ama bazı gazetecilerin haberi var, bazı kanalların haberleri var. Manşet manşet, çarşaf çarşaf bunu ortaya koyuyorlar. Bu soruşturmanın gizliliğini bir savcı ihmal ediyorsa, hangi savcı ihmal ediyor, zabıt katibi yapıyorsa hangisi yapıyor, kolluk yapıyorsa hangisi yapıyor, bunu araştırıp bulmak ve bu insanların haysiyetini, onurunu, şerefini korumakla görevli olanların bu onuru koruma noktasındaki gerekli hassasiyeti gösterme konusunda tedbir almak esasında hukuka sahip çıkmaktır. Sürece müdahale etmek değildir. Buradan ben komisyon huzurunda, soruşturmanın gizliliğini ihlal eden savcılarsa savcılar zabıt katipleri ise zabıt katipleri adli kolluksa adli kolluk hakkında Başbakan Yardımcısı olarak Adalet Komisyonu huzurunda suç duyurusunda bulunuyorum. Herkes görevini yapmalı. Hukukun içinde yapmalı. İsmini vermeyeceğim bazı gazetelerle ortak çalışma yapılıyorsa bazı televizyonlarla bazı sitelerle ortak çalışma yapıldığına ilişkin insanlarda bir izlenim uyandırılıyorsa, bu izlenimi uyandıranlar hakkında mutlaka hukukun işlemesi lazım. Keşke geçmişte de bu işlemiş olsa. Devleti tanımayanı devleti tanıtmak, bu devletin görevidir.”
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×