Bolu’da seçim masrafları tartışması

CHP Milletvekili Tanju Özcan seçim çalışmalarını yürüten AK Parti Belediye başkan adayı Alaaddin Yılmaz’ın masraflarını belediyeden karşıladığını iddia etti.

Bolu’da seçim masrafları tartışması
22 Ocak 2014 Çarşamba 14:13

CHP Milletvekili Tanju Özcan seçim çalışmalarını yürüten AK Parti Belediye başkan adayı Alaaddin Yılmaz’ın masraflarını belediyeden karşıladığını iddia etti. Özcan’ın açıklamalarına belediye yetkilileri cevap verdi.

CHP Milletvekili Tanju Özcan, AK Parti Belediye başkan adayı Alaaddin Yılmaz’ın seçim çalışmalarında tüm harcama ve hizmetleri belediyenin imkânlarıyla karşıladığı iddiasında bulundu. Özcan, Yılmaz’ın 2014 yılına temsil ve ağırlama gideri adı altında kendi tanıtma ve propagandasını yapmak üzere 6 milyon TL bütçe oluşturduğunu söyleyerek “Böyle bir şeye ne hakkı, ne haddi, ne de yetkisi var. Günde 23 milyar TL Boluluların parasını kendi propagandası için kullanıyor. Bu ayıptır, günahtır. Bu her şeyden önce ahlaksızlıktır.” dedi.

GÜNDE 23 BİN TL

Günde 23 bin TL Boluluların parasını kendi propagandası için kullandığını iddia eden Yılmaz, “Sen adaysan kendi partinin imkânları ve kendi şahsi imkânlarınla bu propagandayı yap. Bakın insanlar kömür alamıyor, yardım alamıyor. Ama Alaaddin Yılmaz bu insanlara vermesi gereken paralarla her tarafa kendi resimlerini döşetiyor. Belediyeye TIR aldırıp kendi propagandasını yapıyor. Sen biraz dürüstsen, sen biraz adamsan biraz yüreğin yetiyorsa kendi cebinden harca bu harcamaları. Ben bunu kabul etmiyorum, Bolulular adına buna itiraz ediyorum. Ayıptır, günahtır.” ifadelerini kullandı.

BELEDİYE YETKİLİLERİ AÇIKLAMA YAPTI

Tanju Özcan’ın açıklamaları ile ilgili Bolu Belediye Meclisi AK Parti Grubu basın açıklaması yaptı. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Bolu Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Burak Balaban, "Belediye temsil ve ağırlama gider kaleminin nasıl ve ne şekilde kullanılacağını, bütçeyle belediye başkanının şahsi seçim çalışmalarının finanse edilmesinin hukuken, en önemlisi fiilen mümkün olmadığını en iyi Tanju Özcan'ın bilmesi gerekir. Hadi o bilmiyor, hiç öğrenemedi. Bu sıralara çay sıra gitti, yol sıra geldi. Siz değerli CHP meclis üyeleri, siz de mi bilmiyorsunuz? Sayın vekilin bu akıl almaz beyanı siyasi ahlaka, siyasi etiğe ne kadar uygun değilse, bu durum karşısında bir tek CHP Meclis üyesinin ses çıkarmaması, sessiz kalması, ağızlarını açıp tek kelam etmemeleri de siyasi ahlakla ve siyasi etikle maalesef bağdaşmamaktadır." diye konuştu.

Özcan’ın yalan beyanlarda bulunduğunu savunan Balaban, "Sayın Milletvekili seçim arifesinde Belediye Başkanımız Alaaddin Yılmaz'ın seçim broşürlerini belediye imkanları ile bastırdığı, bilbordlarda belediyenin parasını kullanarak şahsi seçim tanıtımını yaptığını, daha da ileri giderek çalmadık tek kapı bırakmayan AK Parti Kadın Kollarının seçimlerde hediye olarak verdiği kahvelerin bile belediye bütçesinden karşılandığı iddiası tek kelimeyle yalandır ve iftiradır. Bu haksız iftira ile ilgili muhtemelen konunun muhatapları gerekli hukuksal girişimlerde bulunacaktır. Lakin Sayın Vekilin bu açıklamaları bizleri ne şaşırtmış ne de üzmüştür. Çünkü biz Bolu halkı olarak Bolu'ya tek bir çivi çakmamış, aksine tüm icraatları engellemek için elinden geleni yapmış vekilin bu yalan ve iftira dolu söylemlerine alışığız. Bizi üzen bu çatı altında birlikte görev yaptığımız CHP'li meclis üyesi arkadaşlarımızın akla, mantığa, hukuka ve gerçeğe aykırı olduğunu bal gibi bildikleri bu beyanlar karşısında suskun kalmalarıdır." ifadelerini kullandı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×