Böcek'te mahkeme: Kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren deliller bulunmadı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ofisinde bulunan dinleme amaçlı cihazla ilgili olarak savcının tutuklanma talebine ilişkin şüphelilerin yaptığı itirazı mahkeme kabul etti. Mahkeme, yakalama kararının kaldırılmasına karar verdi. Mahkeme...

Böcek'te mahkeme: Kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren deliller bulunmadı
27 Haziran 2014 Cuma 18:28

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ofisinde bulunan dinleme amaçlı cihazla ilgili olarak savcının tutuklanma talebine ilişkin şüphelilerin yaptığı itirazı mahkeme kabul etti. Mahkeme, yakalama kararının kaldırılmasına karar verdi. Mahkeme kararında, şüpheliler hakkında kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren delillerin bulunmadığına karar verildi.

Emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edilen ve Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu savcıları tarafından ifadesi alınan 11 şüpheliden Z.B., M.Y., İ.S., H.G., H.Y. ve S.S. savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılmıştı. Diğer şüpheliler A.Ö., S.Z., A.T., E.Ç. ve İ.K. ise tutuklanma talebi ile mahkemeye sevk edilmişti. Nöbetçi mahkemeye çıkarılan 5 şüpheli adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı. 5 şüphelinin serbest bırakılmasına savcılık itiraz etmiş ve 10. Ağır Ceza Mahkemesi, şüphelilerin tutuklanmasını istemişti. 5 şüphelinin avukatı tutuklanma talebine itiraz etmişti. Talebi değerlendiren bir üst mahkeme olan 11. Ağır Ceza Mahkemesi, yakalama kararının kaldırılmasına karar verdi.

Mahkemenin verdiği kararda şu ifadeler yer aldı: “Şüpheliler A.Ö., S.Z., A.T., E.Ç. ve İ.K. haklarında kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren delillerin bulunmadığı, kaçma kuşkularının, delilleri karartma kuşkularının ve tanık üzerinde baskı kurma ihtimallerinin bulunmadığı, sabit ikametgah sahibi oldukları, delil durumu dikkate alındığında, tutuklama kararı verilmesinin ölçülü olmayacağı kanaatine varılmakla Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi başkanının tutuklamaya yönelik yakalama kararının kaldırılmasına, dosyanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na iadesine oy çokluğu ile kesin olarak karar verildi.”

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×