BM Genel Kurulu Obama'nın konuşmasıyla başladı

BM Genel Kurulu'nun açılışında konuşan Obama, Suriye'de askeri çözümün imkansız olduğunu söyledi

BM Genel Kurulu Obama'nın konuşmasıyla başladı
20 Eylül 2016 Salı 19:05

71'inci Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ABD Başkanı Barack Obama'nın konuşmasıyla, TSİ 18.00 sularında başladı. Obama, başkan olarak geçirdiği 8 yıllık dönemi değerlendirdi. İran'la yapılan nükleer anlaşmayla Küba ve Myanmar açılımlarını bu dönemin başarıları arasında saydı. İşbirliğinin önemine vurgu yapan Obama, aksi takdirde daha bölünmüş bir dünyaya dönebiliriz dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Obama'yı dinleyen liderler arasında yer alıyor.

ERDOĞAN BM GENEL KURULU'NDA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16'ncı sırada konuşma gerçekleştireceği BM Genel Kurulu'na geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 71. BM Genel Kurulu görüşmelerine katılmak üzere ABD'nin New York dün varmıştı.İkili temaslarda da bulunma fırsatı edinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün konuşma gerçekleştireceği BM Genel Kurulu'na vardı. İlerleyen saatlerde BM Genel Kurulu'nda devlet ve hükümet başkanlarına hitap edecek olan Erdoğan, konuşmasında Türkiye'nin BM'de oynadığı role değinerek terörle mücadele, Suriye ve Irak krizi, mülteci sorunu ve 15 Temmuz darbe girişimini anlatacak.

ERDOĞAN'IN TEMASLARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugünkü temasları kapsamında İngiltere Başbakanı Theresa May ve Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ile görüşecek.

OBAMA: SURİYE'DE ASKERİ ÇÖZÜM OLAMAZ

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'deki hiçbir askeri çözümün diplomasiyle kazanılacak başarının yerini tutamayacağını söyledi.New York kentinde gerçekleştirilen 71. BM Genel Kurulu görüşmelerine 'ABD Başkanı' sıfatıyla son kez katılan Obama, Genel Kurul'da uzun bir konuşma gerçekleştirdi. Toplumların bilinmezlik, huzursuzluk ve savaşla dolu olduğunu ifade ede Obama, "Muazzam gelişmeye rağmen, kurumlara olan güveni kaybettik, yönetmek zorlaştı ve milletler arasındaki tansiyon daha çabuk yükselmeye başladı" ifadelerini kullandı. "Hepimizin seçimlerle karşı karşıya kaldığını kabul ediyorum" diyen Obama, "Daha iyi bir işbirliği ve entegrasyon modeli ile hızla ilerlemeyi seçebiliriz ya da keskin bir şekilde bölünmüş dünya içine çekilebiliriz. Bugün size, ileriye gitmeyi ve geriye bakmamayı tavsiye ediyorum" ifadelerini kullandı.

Suriye'deki duruma da değinen Obama, hiçbir askeri çözümün diplomasiyle kazanılacak başarının yerini tutamayacağını ileri sürerek, "Suriye'de askeri çözüm olamaz" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×