Bingöl, Elazığ ve Muş'a 77 milyon TL kırsal kalkınma desteği

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü'nce yürütülen kırsal kalkınma projesi hayata geçiyor.

Bingöl, Elazığ ve Muş'a 77 milyon TL kırsal kalkınma desteği
19 Ocak 2014 Pazar 12:43

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü'nce yürütülen kırsal kalkınma projesi hayata geçiyor. Bu proje kapsamda, Elazığ, Muş ve Bingöl illerine 77 milyon liralık destek verilecek.

Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi Doğu Anadolu’da, Fırat Nehrinin iki ana kolundan biri olan Murat Nehri boyunca Elazığ, Muş ve Bingöl illerini kapsıyor. Proje ile, Bingöl’de 9, Elazığ’da 9 ve Muş’da 7 proje olmak üzere Murat Nehri havzasında kalan bölümünde seçilecek toplam 25 mikro havzada tabii kaynak bozulumunun önüne geçerek, vatandaşların geçim kaynaklarının iyileştirilmesi hedefleniyor.

Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi çerçevesinde 90 bin dekar alanda erozyon ve sel kontrolü maksatlı ağaçlandırma çalışmaları gerçekleştirilecek. Bozuk orman alanlarının iyileştirilmesi maksadıyla 221 bin 600 dekar alanda çalışma yürütülecek ve yöre halkına ilave gelir sağlayacak ceviz ve badem ağaçlandırmaları ile dere ve akarsu yataklarında galeri ağaçlandırmaları yapılacak.

Yöre halkına ilave gelir imkanı sağlayacak proje ile küçük ölçekli sulamanın geliştirilmesi de sağlanacak ve su depolama havuzlarının inşasının yanısıra toprak tarla-içi damla sulama faaliyetleri de hayata geçirilecek.

KÖYLÜLERE GÜNEŞ ENERJİSİ TEMİNİ

Yöre halkının önemli geçim kaynaklarından olan hayvancılığın geliştirilmesi ve hayvan barınaklarının iyileştirilmesi de gerçekleştirilecek ve yine gelir getirici ürünlerin yetiştirilmesi maksadıyla meyve bahçesi kurulması sağlanacak. 2018 yılına kadar sürecek proje süresince 25 adet mikro havzanın planı yapılacak. Geçim kaynaklarının iyileştirilmesine yönelik olarak ise köylülere güneş enerjili su ısıtma sistemlerinin temini sağlanacaktır.

Bu sahalarda erozyon kontrolü ve ağaçlandırma gayesiyle makineli toprak işleme çalışmalarına da başlandı. Bozuk meşe sahalarının iyileştirilmesi çalışmaları ile yöre insanın istihdamı sağlandı. CİHAN

Bingöl, Elazığ ve Muş'a 77 milyon TL kırsal kalkınma desteği


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×