Bingöl Barosu: Yürütme, yargı ve yasama tek elde toplanmış olacaktır

Anayasa değişikliği ile ilgili yapılan 2010 referandumda en yüksek 'Evet' oyunu veren iller arasında olan Bingöl'den, HSYK sisteminin değişikliğine karşı tepki geldi.

Bingöl Barosu: Yürütme, yargı ve yasama tek elde toplanmış olacaktır
13 Ocak 2014 Pazartesi 14:53

Anayasa değişikliği ile ilgili yapılan 2010 referandumda en yüksek 'Evet' oyunu veren iller arasında olan Bingöl'den, HSYK sisteminin değişikliğine karşı tepki geldi. Bingöl Barosu Başkanı Erdal Aydemir, yapmış olduğu açıklamada, ''Yürütme, yargı ve yasama adeta tek elde toplanmış olacaktır. '' ifadesini kullandı.

Bingöl Barosu Başkanı Erdal Aydemir, yaptığı yazılı açıklamada, ''Ülkemizde yaşanan gerek siyasal gerek ekonomik sorunların hukuk ve hukuk kurumlarının yapısının yasal düzenlemelerle değiştirilerek hukuka ve demokrasiye aykırı bir şekilde düzenlemelerle giderilmeye çalışılması toplumdaki adalet ve kamu vicdanını zedelemektedir. '' ifadeleri yer aldı.

''Parlamenter sistemler kuvvetler ayrılığı ilkesi üzerine kuruludur '' diyen Aydemir, ''Bu kuvvetler yasama, yargı ve yürütmedir. Bu üç kurum demokrasinin ve sistemin işleyebilmesi için birbirlerini dengede tutar bu denge işlevlerini de bir birlerini denetleyerek yaparlar. '' dedi.

Yürütme organının, yargı kurumunun tarafsız ve bağımsızlık ilkesine en fazla saygı göstermesi gereken taraf olması gerektiğini belirten Aydemir, şöyle devam etti: ''Çünkü yürütmenin yapacağı iş ve işlemler yargısal denetime tabidir. Bunu da bağımsız ve tarafsız mahkemeleri tarafından yargı yerine getirecektir. Yargı kurumunu oluşturan ve onun süjeleri olan hakim ve savcıların atanmasını yapan kurumlar tam demokratik ülkelerde ve uluslar arası hukuk normları esas alınarak düzenlenmelidir. Burada da objektif hukuk kuralları ve liyakat esastır. Aksi takdirde her siyasal iktidarın değişmesiyle birlikte bu kurumlara da yürütmenin müdahalesi olacak ve her siyasal iktidar kendi siyasal düşüncesi doğrultusunda yargı kurumunu dizayn edecektir. Tüm bu durumlarda da yargının tarafsız ve bağımsız bir şekilde adalet dağıtıcılığı yapma görevi engellenmiş olacak. Yürütme, yargı ve yasama adeta tek elde toplanmış olacaktır. Bu sakıncaların giderilmesi ve ülkenin tam demokratik bir hukuk devleti haline getirilmesi için tüm düzenlemelerin ivedilikle yapılması gereğini kamuoyuyla paylaşma zaruretini hissediyoruz.'' CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×