Bıçaklı saldırıda bulunduğu doktordan, kameralar önünde özür diledi

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Recep Güzel'e geçen yıl bıçaklı saldırı girişiminde bulunan vatandaş, bugün kameralar önünde doktordan özür diledi.

Bıçaklı saldırıda bulunduğu doktordan, kameralar önünde özür diledi
26 Ocak 2014 Pazar 17:08

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Recep Güzel'e geçen yıl bıçaklı saldırı girişiminde bulunan vatandaş, bugün kameralar önünde doktordan özür diledi. Saldırıda bulunduğu için pişman olduğunu belirten Şemdin Karaköse, "Çok özür diliyorum, keşke olmasaydı." dedi. Doktor Güzel ise sağlıkta dönüşüm programının doktorları vatandaşın hedefi haline getirdiğini anlattı. Karaköse ile Güzel, daha sonra tokalaştı.

Diyarbakır Tabipler Odası Başkanlığı'nda, vatandaşın doktordan kameralar önünde özür dilemesi amacıyla basın toplantısı düzenlendi. Diyarbakır Tabipler Odası Genel Sekreteri Dr. Cengiz Günay, olayın geçen yıl yaşandığını belirterek, meydana gelen olayda meslektaşlarının hafif yaralandığını söyledi. Günay, "Sağlık çalışanlarına yüklenen çok yük var. Bunların acilde çalışma şartı geliyor. Bakanlık yeni bir söylemde bulundu ve vatandaşların önce aile hekimlerine, daha sonra acillere başvurmaları yönünde. Bunun yanında, aile hekimlerinin acil servislerde nöbet tutma, adli vakalara gitmesi mezarlıkta çalışmaları gibi yükler getirmişti. Hastanelerde hastane farkı nedeniyle acillere gidiyor ve tartışmalar yaşanıyor. Yine Diyarbakır'da hastanenin şehrin dışına taşınması ve vatandaşların buraya ulaşması gibi yaşanan sıkıntıların nedeni sanki doktorlarmış gibi bir algı oluşuyor. Sağlık çalışanlarına yönelik yapılan ve var olan saldırıları hep kınadık." diye ifade etti. Daha sonra söz verilen Şemdin Karaköse, "Çok özür diliyorum, keşke olmasaydı. Çok özür diliyorum." dedi.

Doktor Recep Güzel ise bölgede büyük fedakarlıklarla çalıştıklarını belirterek, başta dil konusu olmak üzere çok sayıda sıkıntı çektiklerini söyledi. Güzel, "Son 10 yılda hekimlere karşı ciddi bir şiddet tırmanıyor. Bunun da nedenleri var. Son yılda sağlıkta dönüşüm projesi adı altında doktora yönelik tırmandırılan bir dil var. Basının, sağlık haberlerine gösterdiği farklı bir dil ve anlayış var. Bir diğer nedense halkın, sağlık hizmeti almasıyla ilgili eksik bilgiye sahip olması. Bunlara rağmen biz farklı bir hizmet yürütüyoruz. Fedakarlık yapıyoruz, akşam mesaiden sonra geç saatlere kadar çalıştığımız oluyor." ifadelerini kullandı.

"KİMSENİN TUTSAKLIĞINDAN KEYİF ALACAK DEĞİLİM"

Buna rağmen hastaların, tüm problemlerin doktorlardan kaynakladığını sandığını anlatan Güzel, sağlık politikasını doktorların belirlemediğini, sadece uyguladığını kaydetti. Güzel, "Sağlık politikasını biz yazmıyoruz, çizmiyoruz. Bunlar oluşturulmuş şeyler, yaşanan eksikliklerden biz sorumlu değiliz. Bu politikaların nedeni olarak doktorlar temel hedef haline gelmiştir. Bir adli süreç devam ediyor. Kimseden öç alma ya da tutsaklığından keyif almak değildir. Adli süreçlerin takibini, başka hekim arkadaşlarımızın da bu tür saldırılara maruz kalmaması için önemsiyoruz. Bugün basın önüne çıkmamız caydırıcılık anlamında önemlidir. Her anlamda toplumsam ve sosyal barıştan yanayız. Sağlıkta şiddete son verilmesini, tüm partilerin kendi taraflarına bunu anlatmasını istiyoruz." diye konuştu.

DOKTOR İLE VATANDAŞ TOKALAŞTI

Diyarbakır'da, 9 Ekim 2013 tarihinde sevk kağıdı nedeniyle bir hasta yakını ile doktor arasında tartışma yaşanmıştı. Hasta yakınları, güvenlik görevlisi ile tartışmaya başlamış, bu sırada doktora 'Sizi boşuna öldürmüyorlar' diye bağırmışlardı. Bu olaydan bir gün sonra yine hastaneye gelen hasta yakınları, bıçakla doktora doğru yürümüş, çıkan tartışmada doktor omzundan yaralanmış. Vatandaş ise gözaltına alınmıştı.

CİHAN

Bıçaklı saldırıda bulunduğu doktordan, kameralar önünde özür diledi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×