Bezm-i Alem Valide Sulan’ın hayatı romanlaştı

Tanzimat Dönemi’nin önemli aktörlerinden Bezm-i Alem Valide Sultan’ın romanı yazıldı.

Bezm-i Alem Valide Sulan’ın hayatı romanlaştı
05 Mart 2014 Çarşamba 12:23

Tanzimat Dönemi’nin önemli aktörlerinden Bezm-i Alem Valide Sultan’ın romanı yazıldı. Yazar Mine Sultan Ünver’in kaleme aldığı ‘Tanzimatın Validesi Bezm-i Alem, Derd-i Aşk’ isimli roman Selis Kitaplar tarafından yayımlandı. Kitabında Tanzimat Dönemi gibi önemli bir döneme ait ayrıntılar veren Ünver; Fransa’nın Jeanne D’Arc’ı, Rusya’nın Katerina’sı ve Britanya’nın meşhur Elizabeth’inin Batı tarih yazarlarının kahraman olarak sundukları kadınlar olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Ya bizim kadınlarımız! Zihnimizde yaratılmış imgeye göre tarihte bizim kadınlarımız hep acziyet sembolü olarak aksettirilmiştir. Kimi zaman analığına ya da hayırlarına dem vurularak yüceltilenler olsa da Hürrem Sultan gibi örneklerle ekseriyetle fitnelere sebep gösterilmişlerdir. Zira tarih, imparatorluklar ile meşhur insanların olduğu kadar hakikatlerin de mezarıdır. Bizim tarihimiz de pek çok kadın kahramanla şanlıdır. Bezm-i Âlem Valide Sultan cahili olduğumuz nice kutlu kadınlarımızdan bir tanesidir.”

Romanında Tanzimat Fermanı’nın ilanının ardından vuku bulan olayları kurgu ile harmanlayan Ünver, bu dönemin önemli aktörlerinden olan Bezm-i Alem Valide Sultan’ın fakirin fukaranın himayedarı, garip gurebanın yardımcısı olduğunu dile getirdi. Ünver, Sultan için “Cömert, şefkatli ve merhamet sahibiydi. Yetim ve öksüzlere sahip çıkar, kimsesiz genç kızları evlendirir, borç sebebiyle hapse düşenlere maddi yardımda bulunurdu. Harem halkının israf ve şatafat tutkusuna mani olmaya gayret ederken, özellikle genç kızların ve kadınların eğitimine dair hizmetlerde bulunmuştu. Osmanlı’yı asra yakıştıran imarları, Gureba Hastanesi, Valide Mektebi, Sıbyan Mektebi’nin yanı sıra Dolmabahçe ve Gureba Camileri, Galata Köprüsü dışında ecdadı gibi kendi gelirinden İstanbul’un pek çok mevkine yaptırdığı kütüphane ve matbaalara türlü hayratı mevcuttu.” ifadelerini kullandı.

Yazar ‘Tanzimat’ın Validesi Bezm-i Alem” ile Osmanlının son dönemlerine ayna tutuyor. Bir kadının hikayesi ekseninde Osmanlıyı çöküşe götüren nedenleri ve tutunma çabalarını da ortaya koyuyor.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×