'Beypazarı’nda halk oyunu bilmeyen muhtar olamıyor'

Ankara Beypazarı Muhtarlar Derneği tarafından 15 yıl önce kurulan folklor ekibinde yer alan muhtarlar; hem önemli etkinlikler, ziyaretler ve köy düğünlerinde gösteri yaparken hem de 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere hazırlanıyor.

'Beypazarı’nda halk oyunu bilmeyen muhtar olamıyor'
08 Mart 2014 Cumartesi 12:08

Ankara Beypazarı Muhtarlar Derneği tarafından 15 yıl önce kurulan folklor ekibinde yer alan muhtarlar; hem önemli etkinlikler, ziyaretler ve köy düğünlerinde gösteri yaparken hem de 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere hazırlanıyor. Dernek üyesi bütün muhtarların Beypazarı yöresine ait halk oyunlarını iyi derece oynadığını belirten Muhtar Muammer Köksal ise “Beypazarı’nda halk oyunlarını iyi oynayamayan muhtar olamaz.” diyor.

30 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimler kapsamında muhtarlar arasında da kıyasıya bir çekişme yaşanıyor. Özellikle köylerde yaşanan yarış son günlerde hız kazanmış durumda. Ankara Beypazarlı muhtarlar da bir taraftan seçmenlere vaatlerini sıralarken diğer yandan ilçenin tarihi ve kültürel değeri olan halk oyunlarını tanıtmak için çalışıyor. Beypazarı Muhtarlar Derneği tarafından kurulan Beypazarı Muhtarlar Halk Oyun Ekibi, tarihi ilçenin tanınmasında önemli bir rol oynuyor. Macun Köyü Muhtarı Mehmet Doğan, Bağözü Köyü Muhtarı Zekeriya Çalışkan, Kayabükü Köyü Muhtarı Muammer Köksal, Uşakgöl Köyü Muhtarı Abdullah Öztürk, Kırşehler Köyü Muhtarı Turan Yılmaz tarafından oluşan folklor grubu, Beypazarı’nın tarihi oyunlarını yaşatmak için hünerlerini sergiliyor. Muhtarların bu birlikteliği Türkiye’ye de örnek olmuş durumda.

Kırşehler Köyü Muhtarı Turan Yılmaz, devlet içinde millete hizmet olarak ilk adresin muhtarlar olduğunu ve özellikle köylerde muhtarların önemli sorumluluklar yerine getirdiğine değindi. Yılmaz, “Çevrenin ve kendi dâhilindeki hizmetleri muhtar verir. Her yerin bir sorumlusu varsa köylerinde sorumlusu muhtarlardır. Köylerde muhtarların kariyeri çok büyük. Köyde her ne olursa muhtar sorumlu. Macun, Bağözü, Kayabükü, Acısu, Kırşıhlar, Uşakgöl Köylerinin muhtarları bir araya geldi.” dedi.

Bağözü Köyü Muhtarı Zekeriya Çalışkan, Beypazarı Muhtarlar Derneği’nin folklor ekibi olarak, Beypazarı’nın kültürünü yaşatmaya çalıştıklarını söyledi. Festivallerin açılışlarında, özel günlerde, Beypazarı’na gelen önemli isimlerin karşılanma törenlerine sahne aldıklarını belirten Çalışkan, ilçenin bu sayede tanınmasına yardımcı olduklarını kaydetti.

Beypazarı Muhtarlar Derneği Başkan Yardımcısı Muammer Köksal ise, 1999’da kurulan dernek bünyesinde muhtarlar arasında bir grup kurduklarını ve her muhtarın da buna gönüllü katıldığını söyledi. “Özel günlerimizde ekip olarak onu onurlandırmak için, Beypazarı’nın özel günlerinde sırf biz Beypazarı’nı halka tanıtmak için çalışıyoruz. Folklor ekibindekilerin hepsi muhtar arkadaşımız. 6 muhtarımız var. Ama muhtarlarımızın hepsi oyun bilir.” diyen Köksal, 30 Mart’ta muhtarların yeniden aday olduğunu ve halka hizmet için halk oyunları ekibinin gösterilere devam edeceğini belirtti. Köksal, “Biz millete hizmet için varız. Kültürel bir hizmet olarak da muhtarlar folklor ekibini kurduk. Beypazarı’nda halk oyunlarını iyi oynayamayan muhtar olamaz.”

CİHAN

'Beypazarı’nda halk oyunu bilmeyen muhtar olamıyor'


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×