BEYDER: 180 ülkenin sevdiği gönüllüleri suçlamak vicdanları yaraladı

Buca Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği (BEYDER), yazılı bir açıklama yaparak Hizmet Hareketi'ne karşı suçlayıcı ifadeler kullanılmasına tepki gösterdi.

BEYDER: 180 ülkenin sevdiği gönüllüleri suçlamak vicdanları yaraladı
23 Ocak 2014 Perşembe 17:23

Buca Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği (BEYDER), yazılı bir açıklama yaparak Hizmet Hareketi'ne karşı suçlayıcı ifadeler kullanılmasına tepki gösterdi. 180 ülkede okul açan ve Türk bayrağını dalgalandıran bir harekete karşı hasımane tavır takınılmasına anlam veremediklerini belirten dernek yönetimi, “İçinde bulunduğumuz günlerde, ülkenin geldiği noktayı anlamakta zorluk çekiyoruz. Eğitim faaliyetlerini destekleme ve toplumun eğitim seviyesine katkı sağlamayı amaç edinen hayırsever işadamı ve eğitim gönüllülerinin kurduğu derneğimiz, Türkiye’nin son bir aydır içinde bulunduğu durumu kaygı verici bulmaktadır. Derneğimizi kurmamıza ilham kaynağı olan gönüllüler hareketinin bu süreçte olayın tarafıymış gibi gösterilmesi ve suçlayıcı ifadelere maruz kalması vicdanları yaralamıştır. Dünyanın 180 ülkesinde kendisini kabul ettirmiş ve sevdirmiş bu hareketin, ülke yönetimince ve bir kısım medya tarafından zararlı bir toplulukmuş gibi gösterilmeye çalışılması asla kabul edilemez.” dedi.

Hizmet Hareketi'ne karşı yürütülen çalışmalardan bir an önce vazgeçilmesi tavsiye edilen açıklamada şunlar kaydedildi: “Yürütme organı, kamuda yaptığı kıyımları ve görevlendirmeleri kamuoyuna izaha mecbur bir hale gelmiştir. Referandumda şekillenen HSYK, halkın istediği gibi demokratik bir seçimle teşekkül ettiği halde şu anda müdahaleye uğramıştır. Hukuk, toplumun tamamına eşit uygulanırsa hukuk olur. Biz bu ülkenin geleceği olan çocuklarımızın eğitimine her türlü katkıyı yapmaya hazır STK’lar olarak, memleketimizin içinde bulunduğu durumu son derece kaygıyla izlemekteyiz. Kamuoyuna saygılarımızla.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×