BEÜ’de 4’ncü kariyer günleri başladı

Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) tarafından geleneksel hale getirilen ve bu yıl 4’ncüsü düzenlenen Kariyer Günleri düzenlenen açılış programı ile başladı. 22-24 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan programda birçok etkinlik...

BEÜ’de 4’ncü kariyer günleri başladı
22 Mayıs 2014 Perşembe 16:48

Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) tarafından geleneksel hale getirilen ve bu yıl 4’ncüsü düzenlenen Kariyer Günleri düzenlenen açılış programı ile başladı. 22-24 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan programda birçok etkinlik yer alıyor.

BEÜ Konferans salonunda düzenlenen programa Bitlis Valisi Orhan Öztürk, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Doğru, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, İşadamı Ahmet Eren, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Prof. Dr. Doğru yaptığı konuşmada, 21’nci yüzyılın çağdaş üniversitesini oluşturmak gayreti içerisinde olduklarını, Bitlis Eren Üniversitesinin eğitim, sosyal ve ekonomik açıdan toplumda taşıdığı rol gün geçtikçe arttığını söyledi.

Rektör Doğru konuşmasını şöyle sürdürdü: “Üniversite olarak amacımız; üniversite tanımı gereği Üniversal yapılanmayı hızlıca tamamlamaktır. Bu amaca uygun olarak da şu an üniversitemizde çeşitli ülkelerden öğretim üyesi barındırmakta ve uluslararası öğrenci sayımızı hızla artırmaktayız. Rahva yerleşkemiz her geçen gün gelişerek büyümektedir. Öğrencilerimize daha iyi imkanlar sağlamak için oluşturulan merkezi derslikler, merkezi kütüphane, spor salonu ve içinde bulunduğumuz konferans salonu, akademisyenlerimizin araştırmalarını yürütebilecekleri İleri Araştırma Laboratuvarı daha güçlü bir üniversite olma yolunda atılan adımlardır. Eren Holdingin desteği ve katkısı ile bu yıl tamamlanan misafirhanemiz sayesinde dışarıdan gelen misafirlerimizi daha iyi ağırlayabileceğiz. Düzenli olarak yaptığımız sempozyumlar ile bölgeye akademik anlamda sağladığımız katkılara devam ediyoruz. Bu yıl 22-24 Eylül tarihleri arasında düzenleyeceğimiz 3. Uluslararası Ahlat Avrasya Bilim, Kültür ve Sanat Sempozyumu ile bölgenin değerlerini tartışacak ve her yıl olduğu gibi bu çalışmaları kitap haline getirip istifadeye sunacağız. 13-15 Ekim tarihleri arasında Türk Tarih Kurumu Başkanlığı ile ortaklaşa düzenleyeceğimiz Uluslararası Birinci Dünya Savaşı’nın 100’ncü yılı sempozyumu ülkemizin tarihi açısından önemli bir yere sahip olacaktır. Haziran ayının başında Türk Dil Kurumunun özellikle Ahlat Selçuklu Mezarlığındaki yazıtların okunmasını konu alan ve üç gün sürecek bir çalıştayı da Ahlat’ta gerçekleştireceğiz. Bu yıl kararı alınan ve 2015 yılında gerçekleştirilecek olan uluslararası nitelikte ve yurtdışından en az 30 üniversitenin katılımı ile yapmayı planladığımız Uluslararası İpek Yolu Üniversiteler Birliği toplantısında “Doğu’dan Batı’ya Rönesans” konusu işlenecektir” dedi.

Doğru konuşmasının devamında, “Bu yıl kurulan DAP Bölgesi Üniversiteler Birliği’nin kurucu üyesiyiz. DAP, Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki Üniversiteler arasında, eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve proje, toplumsal hizmet, bölgesel kalkınma ve ihtiyaç duyulan diğer konular üzerinde işbirliği halinde olunarak bölgenin kalkınmasında önemli bir paya sahiptir. Ulusal ve uluslararası düzeyde fuarlara katılarak üniversitemizin tanıtımını sağlıyoruz. Fuarlara katılım neticesinde yabancı uyruklu öğrenci sayımız 70’e yaklaşmıştır. Her yıl bu sayıyı arttırmayı hedefliyoruz. Üniversitemiz, Eren Holding desteğiyle bu yıl 25-30 Ağustos tarihleri arasında bir ilki gerçekleştirecektir. Bu tarihler arasında Avusturya’nın başkenti Viyana’da bir sergi açılacaktır. Bu sergide, üniversitemizde üretilmekte olan yöremizin tarihi değerlerini dünyaya tanıtacak ve sanat açısında büyük önemi olan eserler ile birlikte ilimizin de tanıtımı yapılacaktır. Üniversitemizde bu yıl kariyer günlerinin dördüncüsünü gerçekleştirmekteyiz. Genel olarak kariyer günlerini Bahar Şenlikleriyle birlikte gerçekleştirmekteydik. Ancak, Soma’daki elim kazadan dolayı bu yıl programın sosyal programlar kısmını iptal edip, sadece kariyerle ilgili akademik toplantılarını gerçekleştiriyoruz. Geçen yıllarda da olduğu gibi bu yıl da ülkemizin gerek akademik gerek iş dünyasından katılımlarla gerçekleşecek olan programın hem öğrencilerimize hem de personelimize fayda sağlayacağına inanıyorum. Kariyer Günleri çerçevesinde yapılacak çalışmaların verimli geçmesini diler bizleri bu etkinliğimizde yalnız bırakmayarak programımıza katılan bütün misafirlerimize huzurlarınızda tekrar teşekkür eder saygılar sunarım.”

Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren de yaptığı konuşmasında, doğup büyüdükleri topraklara vefa borçlarının bulunduğunu belirterek, “Biz Eren ailesi olarak 90 yılı aşkın bir süredir bu topraklardayız. Ancak beynimizle buradayız. İşlerimiz gayet iyi. Birçok alanda yatırımlarımız oluyor. Ancak en fazla gurur duyduğumuz konu Bitlislilerin özlemiyle kurulan bu üniversitemiz oldu. Bunu samimiyetle söylüyoruz. Bu duygusal bağımız bundan böyle anlıyorum ki, sanat, bilim teknoloji anlamında bu üniversitenin beyin bölümünde de devam edecektir. Bizler de gururlanarak mutlu olacağız. Bugün kariyer günlerinde 3’ncü fahri doktoramı alacağım. Ancak bugüne kadar aldıklarım arasında en özeli ve beni en çok duygulandıranı bugün alacağım Fahir doktora olacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Bitlis Valisi Orhan Öztürk ise doğduğu topraklara borcunu ifa etmek isteyen sadece akademik sözlerle değil bir üniversitenin kuruluna hamilik etmek isteyen işadamı Ahmet Eren’e verilecek olan fahri doktora için buraya geldiklerini dile getirerek, “Şu anda çok güzel bir etkinlik için ve güzel bir fahri doktora töreni için bir aradayız. Üniversiteler, evrensel değerleri, objektif teknikleri ve kuralları bir araya getirecek şekilde teknik, idari ve siyasi olayları farklı bir anlayışla gösteren yerlerdir. Üniversitelerimizin evrensel anlamda insan yetiştiren bir kurum olması kolay değildir. Bu anlamda bir üniversitenin kurulması geliştirilmesi ve fiziki alt yapısını geliştirilmesinde ciddi katkıları görüyoruz. Bizde şehirler tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında yetiştirdiği insanlarla da anılırlar. Şehirler yetiştirdikleri insanları ile anılırlar. Bu anlamda üniversiteye harmanlık yapan Eren Ailesine teşekkür ediyor, Allah herkese bunu nasip etsin diyorum” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Doğru tarafından Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren’e Fahri Doktora unvanı verildi. Program Rixos Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince’nin iş alanındaki tecrübelerini anlatmasıyla devam etti. 2 gün sürecek olan etkinliklerde işadamları, öğretim üyeleri başarı tecrübelerini öğrencilerle paylaşacak. CİHAN

BEÜ’de 4’ncü kariyer günleri başladı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×