Belediyelerde teknik eleman kıyımına tepki

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Bursa Temsilciliği Başkanı Necla Yörüklü, Bursa’da son seçimden sonra belediyelerde teknik personel kıyımı yapıldığını söyledi. Bursa Akademik Odalar Birliği Yerleşkesinde açıklama yapan Yörüklü, Yıldırım...

Belediyelerde teknik eleman kıyımına tepki
18 Temmuz 2014 Cuma 11:48

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Bursa Temsilciliği Başkanı Necla Yörüklü, Bursa’da son seçimden sonra belediyelerde teknik personel kıyımı yapıldığını söyledi.

Bursa Akademik Odalar Birliği Yerleşkesinde açıklama yapan Yörüklü, Yıldırım Belediyesi’nde çalışan mühendis ve mimarların baskı ve sürgünlere maruz kaldığını kaydetti.

Yörüklü, şunları dile getirdi: “Son seçim döneminden sonra Yıldırım Belediyesinde teknik personel olan bir makine mühendisi, bir bilgisayar mühendisi, bir elektrik-elektronik mühendisi ve yönetim kurulu üyemiz olan bir peyzaj mimarı zabıta müdürlüğüne, müdür görevinde olan bir inşaat mühendisi ve bir bilgisayar mühendisi ilgisiz bir müdürlüğe sürerek cezalandırılmak istenmektedir. Belediye yönetimleri, bu uygulamalarını sistemli olarak sürdürmektedir. Yerel yönetimlerin genelinde görülen bu uygulamalar özellikle son seçim sürecinden sonra toplu listelere varacak şekilde yoğunlaştığına dikkat çekmek istiyoruz.”

Meslek disiplinleriyle ilgisi olmayan ve görev yapacakları mekanı bile belli olmayan görevlendirmeler yapmanın, insan onurunu rencide eden sürgün niteliğinde bir uygulama olduğunu dile getiren Yörüklü, şöyle devam etti: “Bu uygulama, belediye bünyesinde yeter sayıda teknik eleman olmadığı halde mevcut kadronun ilgisiz işlere yönlendirilmesi, sürülmesi ile hizmetlerin aksamasına ve çok önemli bir insan kaynağı israfına da neden olacaktır. Kaldı ki bu uygulamalar ilgili yasalara ve anayasaya da aykırıdır. Bu çerçevede özellikle 30 Mart seçimlerinden sonra Bursa belediyelerinde uygulanan teknik ve diğer personel sürgün ve kıyımlarını kaygı ile gözlemliyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanı ve Yıldırım ilçe Belediye Başkanı başta olmak üzere tüm belediye başkanlarını uyarıyoruz. Ocu, bucu, particilik değildir halka hizmet. Teknik ve her türlü personel kıyımını durdurun!”

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×