Belediyeden ölçü ve tartı aletleri hatırlatması

Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, belediye tarafından periyodik olarak muayene yapılması gereken her türlü ölçü ve tartı aletlerine sahip işletme sahiplerinin, 28 Şubat 2014 Perşembe günü mesai bitimine kadar dilekçe mahiyetindeki bil.

Belediyeden ölçü ve tartı aletleri hatırlatması
20 Ocak 2014 Pazartesi 19:23

Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, belediye tarafından periyodik olarak muayene yapılması gereken her türlü ölçü ve tartı aletlerine sahip işletme sahiplerinin, 28 Şubat 2014 Perşembe günü mesai bitimine kadar dilekçe mahiyetindeki bildirimlerini vermeleri gerektiğini bildirdi.

Büyükkılıç, 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayarlar Kanunu'nun 2. maddesine göre; ölçü ve tartı aletleri için 2 yılda bir periyodik muayene yapılması gerektiğini hatırlattı. Büyükkılıç, ticaret gereklerine ve kamu yararı açısından her türlü ölçü ve tartı aletlerinin kullanılabilirliğinin sağlanması amacıyla bu tür cihazların mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini belirtti.

Ölçü aletlerinin periyodik muayenesini yaptırmayanlar hakkında idari ve cezai işlem uygulanacağını ifade eden Başkan Büyükkılıç, konu ile ilgili olarak şunları söyledi: “Ocak ve Şubat aylarında yapılması zorunlu olan ölçü aletlerinin muayenesi için Melikgazi Belediyesi’nin ölçü ve ayar memurluğuna başvuruda bulunulması gerekmektedir. Tartı ağırlıklarının her birinden, el terazileri, normal masa terazileri, otomatik terazileri, elektronik terazileri, kantar ve basküllerde bu kapsamda olup, 28 Şubat'a kadar yaptırmaları gerekmektedir. Melikgazi, bağlı grup merkezi ölçü ayar memurluğu tarafından damgalanamayan ve herhangi bir nedenle damga yaptırmayan esnaflara yasa gereği ceza uygulanacaktır. 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu'nun 15. maddesi gereğince, damgası kopmuş bozulmuş damga süresi dolmuş ölçü ve tartı aletleri kullananlara da cezai işlem uygulanması zorunludur. Kişi ve kuruluşlar cezai duruma düşmemeleri için belirtilen süre içinde müracaat sahibinin kimlik bilgileri, adres bilgileri, tartı ve ölçü aletinin cinsi, çekeri, markası, seri numarasının yer aldığı beyannamelerini mutlaka versinler.”
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×