Belediye Başkanı VEDAŞ önünde oturma eylemi yaptı

Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, başkan yardımcıları ve belediye meclis üyeleri, biriken borç nedeniyle VEDAŞ’ın şebeke suyu depolarına giden elektriği kesmesini protesto amacıyla Van Gölü Elektrik Dağıtım A.Ş (VEDAŞ) Bitlis İl...

Belediye Başkanı VEDAŞ önünde oturma eylemi yaptı
08 Temmuz 2014 Salı 11:23

Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, başkan yardımcıları ve belediye meclis üyeleri, biriken borç nedeniyle VEDAŞ’ın şebeke suyu depolarına giden elektriği kesmesini protesto amacıyla Van Gölü Elektrik Dağıtım A.Ş (VEDAŞ) Bitlis İl Müdürlüğü önünde oturma eylemi yaptı.

VEDAŞ Tatvan ilçesinde belediye tarafından son 10 yıldır maddi sıkıntılardan dolayı ödenemeyen ve toplamda 20 milyon lirayı bulan elektrik borcu nedeniyle ilçeye su veren içme suyu depolarının elektriğini kesti. İlçenin yüzde 70’lik su ihtiyacını karşılayan su deposu ve diğer birkaç su deposunda elektriklerin kesilmesi nedeniyle ise ilçeye su verilemiyor. Belediye yetkilileri ise vatandaşların tepkisine neden olan sorunu çözmek için başlattıkları girişimin olumsuz sonuçlanması nedeniyle son çare olarak eyleme başvurdu. Yapılan tüm girişimlerin sonuçsuz kalması ve yetkililerin kesintiden vazgeçmemesi nedeniyle olaya tepki gösteren Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, başkan yardımcıları ve belediye meclis üyeleri sıra dışı bir eyleme imza atarak, elektrikleri keserek vatandaşların Ramazan ayında susuz bırakılmasına neden olan VEDAŞ’a tepki amacıyla VEDAŞ önünde oturma eyleminde bulundular.

Tatvan ilçesinden Bitlis merkezde bulunan VEDAŞ Bitlis İl Müdürlüğü önüne gelen Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, başkan yardımcıları ve belediye meclis üyeleri burada basın açıklaması yaptı.

"BORÇ 20 MİLYON'U AŞTI"

Gazetecilere açıklamada bulunan Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, VEDAŞ’a geçmiş son 10 yıla ait yaklaşık 20 milyon lira elektrik borçlarının bulunduğunu, VEDAŞ’ın ise bu borcun biran önce ödenmesi konusunda baskı yaptığını, ancak belediyeye gelen bütçe ile bu borcu yapılandırmadan ödemelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Son 10 yıldan bu yana birike gelen borcu ödeyememelerinden dolayı VEDAŞ tarafından ilçenin yüzde 70’lik su ihtiyacını karşılayan Kırkbulak Su Deposu'na giden enerji ve diğer birkaç diğer su deposunda ki enerjiyi kestiğini bu nedenle de Ramazan ayında vatandaşların mağdur edildiğine dikkat çeken Başkan Aksoy, yapılan kesintiyle adeta bölgenin parlayan yıldızı olan 70 bin nüfuslu ilçenin can damarının kesildiğini belirtti.

Ramazan ayında enerji kesintisi yapılmasının şehrin susuz bırakılması anlamına geldiğini ifade eden Başkan Aksoy, "VEDAŞ yetkilileri önceki dönemlerden birikerek günümüze kadar gelen borçlar nedeniyle bu gün itibariyle enerji kesintisine gittiler. Yapılan kesintiyle ilçenin yüzde 70’lik su ihtiyacını karşılayan Kırkbulak ve diğer birkaç su deposundan ilçeye su verilememesi anlamına geliyor. Enerji kesintisi demek Tatvan’ın susuz kalması demek. Bunu yapmaya ne VEDAŞ yetkililerinin nede ilgililerin bu Ramazan ayında halkımızı susuz bırakmaya hakkı yoktur. Su hayattır ve VEDAŞ tarafından maalesef hayat damarın kesilmiştir." dedi.

Yıllardır alınmayan bir borç yükü ile karşı karşıya olduklarını dile getiren Başkan Fettah Aksoy, "Biz tabi ki borçlarımızı yapılandırarak ödemeyi planlıyoruz. Ancak şu anda yıllarca alınmayan birçok sıkıntısıyla karşı karşıyayız. 10 yıllık bir borçla, yani 20 Milyonluk bir borçla muhatap oluyoruz. Bu borcun hemen istenmesi haksızlıktır. Biz bunu ödeyemeyiz. Buradan yetkililere sesleniyoruz. Lütfen enerjimizi geri bırakın. Çünkü şu anda ilçemiz susuz ve insanlar öfkeli. Ramazan ayı olması da ayrıca vatandaşların mağduriyetini ikiye katlıyor." şeklinde konuştu.

Yapılan açıklamanın ardından Başkan Aksoy, yardımcıları ve meclis üyeleri VEDAŞ önünde bir süre oturma eylemi gerçekleştirdi.

CİHAN

Belediye Başkanı VEDAŞ önünde oturma eylemi yaptı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×