Belçika heyeti, yeni işbirliği imkanlarını araştırmak için Trabzon'da

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Belçika Ankara Büyükelçisi Marc Trenteseau ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Heyette Belçika Bürüksel Bölgesi Ticaret Ateşesi Sabih Akay, Türk Belçika Ticaret Odası Yöneticilerinden Ali Zihni Feyzioğlu,...

Belçika heyeti, yeni işbirliği imkanlarını araştırmak için Trabzon'da
03 Haziran 2014 Salı 13:48

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Belçika Ankara Büyükelçisi Marc Trenteseau ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Heyette Belçika Bürüksel Bölgesi Ticaret Ateşesi Sabih Akay, Türk Belçika Ticaret Odası Yöneticilerinden Ali Zihni Feyzioğlu, Tayfun Yumak, Belçika Büyükelçiliği Ekonomik İlişkiler Danışmanı Bülent Akarcalı ile büyükelçilik görevlileri yer aldı.

Vali Öz, görüşmede yaptığı konuşmada, Türkiye-Belçika ilişkilerinin hem devletler arası ilişkiler boyutuyla, hem de Türkiye’nin Avrupa Birliğine (AB) üyelik süreciyle beraber düşünüldüğünde çok büyük anlam ifade ettiğini belirtti. Öz, bu tür ziyaretler ve benzeri çalışmaların Türkiye’nin AB’ye tam üyelik hedefi ile yürüdüğü yolda demokratikleşmesine, ekonomik ve sosyal yönden kalkınmasına olumlu etkiler yapacağına inandığını söyledi.

Trabzon’un önemli bir ticaret merkezi olduğunu ifade eden Vali Öz, “Trabzon bölgede tarihi İpek yolundan beri önemli bir ticaret merkezidir. Hem Kafkaslara, hem İran’a ve Rusya’ya hem de Ortadoğu’ya açılan önemli bir kapıdır. Yıllık bir milyar 300 bin dolarlara varan ihracat potansiyeline sahiptir. Bunun yanında ilimizin turizm ve sanayi potansiyeli de var. Daha birçok alanda var olan potansiyellerimizi Belçika ve diğer Avrupa ülkeleri ile harekete geçirmek için önemli işbirlikleri yapabiliriz. Bu tür açılımlar bu yönüyle çok büyük önem arz ediyor.” dedi.

“TÜRKİYE’NİN AB’YE ÜYELİĞİNİ DESTEKLİYORUZ”

Büyükelçi Trenteseau ise, Belçika Türk Ticaret Derneği Delegasyonu ile Trabzon’da bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Trenteseau, şöyle konuştu: “Yeni işbirliği imkanlarını araştırmak ve aynı zamanda hem kültürel hem de ticari açıdan ilişkilerimizi güçlendirmek için buraya geldik. Bu ziyaretin verimli geçeğine inanıyorum. Türkiye - Belçika ilişkileri çok eskiye dayanıyor. Bu ilişkiler her iki ülke için çok büyük önem arz ediyor. Türkiye’nin AB üyelik süreci uzun bir süreç. Belçika olarak Türkiye’nin AB’ye üyeliğini destekliyoruz.”

CİHAN

Belçika heyeti, yeni işbirliği imkanlarını araştırmak için Trabzon'da


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×