'Bebek için en iyi besin maddesi süttür'

Yozgat Devlet Hastanesi Çocuk Gelişim Uzmanı Özben Ceylan Taşkın, bebekler için en iyi besin maddesinin süt olduğunu belirterek, annelerin bebeklerine ilk 6 ay mutlaka kendi sütünden vermesi gerektiğini söyledi.Çocuk Gelişim Uzmanı Taşkın,...

'Bebek için en iyi besin maddesi süttür'
10 Temmuz 2014 Perşembe 14:48

Yozgat Devlet Hastanesi Çocuk Gelişim Uzmanı Özben Ceylan Taşkın, bebekler için en iyi besin maddesinin süt olduğunu belirterek, annelerin bebeklerine ilk 6 ay mutlaka kendi sütünden vermesi gerektiğini söyledi.

Çocuk Gelişim Uzmanı Taşkın, yaptığı açıklamada, anne sütünün bebeklerin gelişiminde son derece önemli olduğunu vurguladı. Taşkın, "Bebeklerde ilk 4 -6 ay anne sütü veya anne sütünün olmadığı durumlarda biberon maması verilmelidir. Daha sonra artık bebeğin ihtiyaçları karşılanmadığı için ek gıdalara geçiş yapılmalıdır. Burada önemli olan 4- 6 ay arasında pasif ek gıda 6'ncı aydan itibaren ise aktif ek gıdadır. Bu, Dünya Sağlık Örgütü dahil tüm beslenme otoritelerinin ortak görüşüdür. Bu yüzden dikkate alınmalıdır." dedi.

Bebeklerde ek gıdalara geçerken her besinin ayrı ayrı ve azar azar verilmesi gerektiğini söyleyen Taşkın, "Burada dikkat edilecek nokta çocuğun alerjisi olup olmadığıdır. Bebeğe ilk verdiğimiz gıda yanında başka bir yeni gıda ile tanıştırmamalıyız. Bu sayede bir problem çıkarsa hangi besine karşı alerjisi olduğunu kolayca saptarız. Ek gıdalarda bebeğin daha önceden aldığı biberon maması ya da anne sütü azaltılmamalıdır. Bu besinler ek olarak verilmelidir. Ek gıdalara geçişten hemen sonra bebeklerin aylık boy ve kiloları mutlaka tespit edilmelidir. İlk verilecek besinler bebek açken denenmelidir. Bebek almadığı besinler için zorlanmamalı, bir süre sonra tekrar denenmelidir. Tüm besinler kaşık ile verilmelidir. Bebeğe verilecek yiyecekler doğal ve taze ürünler kullanılarak hazırlanmalıdır. Konserve ve dondurulmuş yiyecekler, katkı maddeli hazır besinler bebeğe verilmemelidir. Ek gıdalar her zaman taze ve temiz olmalıdır." diye konuştu.

Beklemiş ek gıdaların vitamin değerlerinin düştüğünü, bu yüzden 3 saatten uzun bekletilmemesi gerektiğine dikkat çeken Taşkın, "Bebeğe verilecek besinlerin gıda hijyenine dikkat edilmesi gerekir. Bebeğe verilecek gıdanın hijyen konusuna uygun olarak hazırlanması gerekir. Kullanılan su ve gereçler temiz olmalı, kaynatılarak temizlenecek türden seçilmelidir. Bebek bir yaşına kadar bağırsak ve mide yapısı esas alınarak her ay yeni ve ayına uygun ek gıda ile tanıştırılmalıdır. Bu yüzden ek gıdalara geçişte ve devamında mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır." uyarılarında bulundu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×