BDP'li Zenderlioğlu: Yolsuzluk, bir devlet geleneği

BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, "Bismillah, Allahu Ekber diyorlardı.Ancak milletin cebini boşalttıklarını halkı soyduklarının halk farkında değildi.

BDP'li Zenderlioğlu: Yolsuzluk, bir devlet geleneği
17 Ocak 2014 Cuma 11:43

BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, "Bismillah, Allahu Ekber diyorlardı.Ancak milletin cebini boşalttıklarını halkı soyduklarının halk farkında değildi. Bugün bunlar ortaya çıktı. Bu bir devlet geleneğidir." dedi.

Çeşitli programlara katılmak üzere Bitlis’in Tatvan ilçesine gelen Zenderlioğlu, gazetecilere gündemi değerlendirdi. "AK Parti bu yolsuzlukları tamir edemez. Bu soygunu bu yolsuzlukları bir ölçüde tamir etmesi kesinlikle mümkün değildir. Belki bu millet her şeyi unutur, ancak ama yolsuzlukları kendisine yapılanları asla unutmaz." diyen Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, "Bismillah, Allahu Ekber diyorlardı.Ancak milletin cebini boşalttıklarını halkı soyduklarının halk farkında değildi. Bugün bunlar ortaya çıktı. Bu bir devlet geleneğidir. Çünkü vahşi kapitalizmin sistemi biraz böyledir. Çürümüş bir sistemdir. Bu Adalet Partili dönemde de böyleydi. CHP döneminde böyleydi. Diğer koalisyon döneminde de böyleydi." dedi.

Polislerin görevden alınmasına da değinen Zenderlioğlu, polislerin görevden alınmasını yolsuzlukları örtme olarak yorumladı. Yolsuzlukların üzerinin asla örtülemeyeceğini kaydeden Zenderlioğlu, şöyle devam etti: "Birbirinin eksiklerini tamamlamadır. Yolsuzluğun üstünü örtmedir. Ancak yolsuzluğun üstünü kesinlikle örtemezler. Bu halk bunlara 30 Mart'ta en demokratik bir biçimde cevap verecektir. Ben buna inanıyorum. Çünkü bunlar bu konuda ortaklaştılar. Birbirlerini yeniden örgütlemeye çalışıyorlar. Bu doğru bir tavır, doğru bir davranış değildir. En azında yolsuzluk yapana bakanların görevden alınmasıyla yetinmemeli yargılanmaları da olmaları yetmemeli onları yargılamaları gerekir. Ancak görüyoruz ki yargıya güven bitmiş. Yargıya güven kalmamıştır."

"AK PARTİ ORDU'YU, ORDU AK PARTİ'Yİ TEMİZE ÇIKARMA HESAPLARI YAPIYOR"

Ordu'nun yaşanan hadiselerden hoşnutsuz olduğuna dikkat çeken Zenderlioğlu, "Şimdi Ordu hoşnutsuz. Şimdi Ordu Roboskide bir katliam gerçekleştirdi. İşte sen benim hatalarımı ört bende seninki örteyim diyor. Siz beni Roboskide temize çıkarın. Ben de yolsuzluklarda sizi temize çıkarayım telaşı var. Ama bu telaş yetmeyecektir. Onların yaptıklarının yanlarına kar kalmayacağı inancındayım." görüşlerini savundu.

"YENİDEN YARGILAMA OLACAKSA GENEL OLMALIDIR"

Hükümetin Ergenekoncuları yeniden yargılama yolunu açma girişimlerini de eleştiren Zenderlioğlu, yeniden bir yargılama yapılacaksa bunun genellenmesi gerektiğini savunarak şöyle konuştu: "Yeniden yargılama bir asparagas olarak değerlendiriyorlar. Belki kanunlarda bir değişim olabilir. Ama ne yaparlarsa yapsınlar halkın beynindeki, kafasındaki yüreğindeki bu yolsuzlukları silemezler. Eğer yeniden yargılama olacaksa hukuki açıdan yeni bir yasa ile yapılacaksa bu herkesi eşit olması ve herkesi kapsaması gerekir. İmralı'daki için de olması gerekir. Bütün telaş İmralıyı nasıl diskalifiye edebiliriz veya KCK’yı nasıl diskalifiye edebiliriz nasıl kamufle edebiliriz telaşındadırlar yoksa yeniden yargılanacakların birçoğunun hasta numarasıyla dışarıda gezdiğini biliyoruz."


CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×