BDP'li Yıldırım: Umarım uzatılan barış eli, çözüm süreci doğru bir temelde yürür

BDP'nin tutuklu milletvekilleri Gülser Yıldırım ile İbrahim Ayhan'ın avukatlarının tahliye başvurusu yaptığı Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi, iki milletvekilinin tahliye edilmesine karar verdi.

BDP'li Yıldırım: Umarım uzatılan barış eli, çözüm süreci doğru bir temelde yürür
03 Ocak 2014 Cuma 18:53

BDP'nin tutuklu milletvekilleri Gülser Yıldırım ile İbrahim Ayhan'ın avukatlarının tahliye başvurusu yaptığı Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi, iki milletvekilinin tahliye edilmesine karar verdi.

Kararın ardından Gülser Yıldırım Mardin E Tipi kapalı Cezaevi'nde saat 16.30’da tahliye edildi. Cezaevi önünde toplanan BDP’li kadınlar Yıldırım’ı zılgıtlarla kapıda karşıladı. Cezaevi önünde gazetecilere konuşan Gülser Yıldırım, buruk bir sevinç yaşadığını belirterek, arkamda onlarca anne, binlerce siyasetçi ve seçilmiş insan bırakarak çıktığını, bunun sevinçle karşılanacak bir durum olmadığını belirtti.

Partililer ve akrabaları tarafından sevinç gözyaşları ile karşılanan BDP’li Mardin Milletvekili Gülseren Yıldırım, Demokrasi ve hukuk hepimize lazım olduğunu söyledi. Yıldırım, "Adalet hepimize lazım. Gün gelir böyle hukuk şu anda olduğu gibi birilerinin iktidarına da dönebilir. O zaman hukuk herkese lazım. Umarım uzatılan barış eli çözüm süreci doğru bir temelde yürür." dedi

"CEZAEVİNDE BİNLERCE MAĞDUR İNSAN VAR"

Cezaevinde bulanan arkadaşları ile kendisi arasında hiçbir fark olmadığını ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu: "Onlarda bu halk tarafından seçilen insanlardır. Bu halkın iradesidir. Tek suçları demokrasi istemektedir. Bir halkın halklı taleplerini dile getirmektir. Yüzlerce yıldır gasp edilen hakları kimlikleri talep etmektedir. Türkiye’nin demokratikleşmesini bir siyaset gütmek söz konusu Kürt olduğunda karşılığı budur. Maalesef şu an açık yürekle söylüyorum. Şu anda cezaevinde yüzlerce arkadaşım ölümle pençeleşiyorsa ve hala zindanlarda tutulmayı ve hala birileri onların orda kalmasını karar veriyorsa benimde burada çıkmaya yönelik bir sevinç yaşama hakkını vermiyor bana. Ben böyle bakıyorum."

Yıllarca seslerini bu noktaya duyurmaya çalıştıklarını kaydeden Yıldırım, "Maalesef sanki kulaklar tıkalıdır. Söz konusu Kürtler olunca doğruyu bile söylesen o sözü Kürtler getirince maalesef kulaklar tıkanıyor. Bizim en büyük mücadelemiz bütün Türkiye halklarının gerçekten kendi menfaatlerine yönelik bir siyasettir. Demokrasi hepimize lazım hukuk hepimize lazım. Adalet hepimize lazım. Gün gelir böyle hukuk şu anda olduğu gibi birilerinin iktidarına da dönebilir. O zaman hukuk herkese lazım. Umarım uzatılan barış eli çözüm süreci doğru bir temelde yürür." diye konuştu.

Yıldırım, "Arkadaşların bizden de önce çıkması gerekiyor. Benimle beraber bütün seçilmişlerin bütün siyaset yapanların arkadaşlarımızın da şu anda dışarıda olması gerekir. Bu bize bir lütuf değildir. Bu zaten gasp edilen bir hakkımızın geç de olsa bir telafisidir. Ve gerçekten geç kalınmış. Bu kadar mı saygıyı gösterilir. Bu olmaması gereken şeylerdir. Ama maalesef söz konusu Türkiye olduğunda ve talep edenler Kürtler olduğunda doğruyu dile getiren Kürtler olduğunda böyle bir muameleyle karşılaşabiliyoruz. Biz buna inanıyoruz. Türkiye’nin kurtuluşu kendi toplumsal yapısıyla barışık yaşamasıdır. Kusura bakmayın ben çok duygusalım. Arkamda o kadar arkadaş bıraktım ben onun burukluğunu da yaşıyorum. Ben o kadar heyecanlıyım ki. Ne söyleyeceğimi de gerçekten bilemiyorum ama yani biz artık yüzde 99 olan bir karara bile yüzde 1 ihtimal ile olmayabilir şeyi ile bakıyoruz. Çünkü söz konusu olan bizleriz. Bugün örneklerini hep yaşadık. Halen de yaşıyoruz ve bu süreç hep devam ediyor. Çıkmamızla bu sorun çözülmemiştir. Halen binlerce arkadaşımız var. Yüzlerce hasta tutuklu arkadaşımız var." şeklinde konuştu
CİHAN

BDP'li Yıldırım: Umarım uzatılan barış eli, çözüm süreci doğru bir temelde yürür


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×