banner379

BDP adayı Demirbaş: Kadının temsil edilmediği yönetim eksiktir

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Gaziantep Büyükşehir Belediye başkan adayı Abdullah Demirbaş, kadının temsil edilmediği bir yönetimin eksik bir yönetim olduğunu söyledi.

BDP adayı Demirbaş: Kadının temsil edilmediği yönetim eksiktir
08 Mart 2014 Cumartesi 17:33

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Gaziantep Büyükşehir Belediye başkan adayı Abdullah Demirbaş, kadının temsil edilmediği bir yönetimin eksik bir yönetim olduğunu söyledi.

BDP Gaziantep Büyükşehir ve ilçe belediye başkan adayları projelerini tanıttı. Programda konuşan Büyükşehir Belediye başkan adayı Abdullah Demirbaş, 8 Mart Dünya Kadınlar günü vesilesiyle, kadınlarla ilgili açıklamalar yaptı. Demirbaş, "Bu pek yasal olmayabilir ama biz hakların yasalardan önce geldiğine inanıyoruz. Kadını temsil edilmediği bir yönetim eksik yönetimdir. Bu nedenle biz eksikliği tamamlıyoruz. Belediyelerimizde erkek başkan adaylarını olduğu yerde kadın, kadın başkan adaylarının olduğu yerde ise erkek eş başkanlarımız vardır. Belediye bütçelerinde kadın meclislerinin, kadın birimlerinin, kadın masalarının, kadın daire başkanlığının ve müdürünün oluşumunu sağlayacağız. Hiç biri yasal değil. Ama biz şunu söylüyoruz; kadının olmadığı bir yaşam yaşam değildir. Bu birimleri kuracağız." diye konuştu.

Belediye bütçesinde sadece kadına yönelik bir bütçe oluşturacaklarını anlatan Demirbaş, "Bunun nasıl kullanılacağına dair kararı kadınlar verecektir. Kadın meclisleri, mahallelerden başlayan kadın meclisleri ve belediyenin içerisinde bulunan kadın meclisleri buna karar verecek. Hiçbir şekilde belediyenin yönetimi buna karışmayacak. Kadının rengini hem kentin yönetimine hem de kente oluşturacağız. Kadınların toplumsal yaşama ve siyasal yaşama katılımı için her türlü girişimi teşvik edeceğiz ve kadınlara indirimli bir ulaşım sistemi sağlayacağız." şeklinde konuştu.

Artık evlere kapatılmaya çalışılan kadını yaşamın öznesi haline getireceklerini dile getiren Demirbaş, "Kadın emeğini değerlendirmek adına kooperatifleşme yapacağız ve sadece kadınların işleteceği semt pazarları oluşturacağız. Ekonomik özgürlüğü olmadan kadını özgürleşmesi zordur. Toplumun en ezilen kesimi kadını özgürleştirdiğiniz zaman yaşamın kendisini özgürleştirirsiniz." değerlendirmesinde bulundu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×