BAYGİAD: Karalama çabaları bizleri derin üzüntüye ve hayal kırıklığına sevk etti

Bayburt Girişimci İş Adamları Derneği (BAYGİAD) gündemdeki olayları değerlendirdi.

BAYGİAD: Karalama çabaları bizleri derin üzüntüye ve hayal kırıklığına sevk etti
20 Ocak 2014 Pazartesi 15:13

Bayburt Girişimci İş Adamları Derneği (BAYGİAD) gündemdeki olayları değerlendirdi. BAYGİAD’ın hizmet binasında yapılan toplantıda konuşan Dernek Başkanı Habip Berber, "Gönüllüler Hareketine yönelik karalama çabaları bizleri derin üzüntüye ve hayal kırıklığına sevk etmiştir" dedi.

Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası eski Başkanı Erol Köprücü, Aba Koleji Müdürü Bekir Saliç, FEM Dershanesi Müdürü Ertan Özcan, iş adamı Suat Köprücü'nün de katıldığı toplantıda yapılan açıklamada BAYGİAD Başkanı Habip Berber, son dönemlerde yaşanan yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarını ve sonrasında yaşanan olayları dikkatle takip ettiklerini belirtip şunları söyledi: “Bir asırlık mazisiyle Türk –İslam alemine büyük hizmetler yapan ‘Gönüllüler Hareketine’ yönelik karalama çabaları bizleri derin üzüntüye ve hayal kırıklığına sevk etmiştir. Hukukun en temel felsefesi olan ‘berat-ı zimmet’ yani suç ispat edilmedikçe herkes masumdur ilkesi ayaklar altına alınmış, sanki bir şeylerin üzerini örtmek telaşıyla sürekli ‘Hizmet Hareketi’ kara propagandalara mazur bırakılmış, ispattan uzak ithamlarla lekeleme gayretine girilmiştir."

17 Aralık ve sonrası gelişen süreçte masum insanlara değişik ithamlarda bulunulduğu, iki binin üzerinde neyle suçlandığı bilinmeyen ithamlarla polis teşkilatının mensupları ülkenin dört bir tarafına keyfi bir tavırla görev yerleri değiştirildiğini hatırlatan BAYGİAD Başkanı Berber, yaşanan her türlü olumsuzluğu ‘Hizmet Hareketi’ ile ilişkilendirmeyi kendine vazife bilen yeni bir zümre türetildiğini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü: "İftiraya, kine, nefrete ve hasete bandırdıkları kalem ve dilleriyle adete Hizmet Hareketine saldırmayı marifet bilenlerin nasıl bir seviye problemi yaşadıkları görülmektedir. Tüm bunlara ilave olarak Sayın Başbakanın Hizmet Hareketine yönelik sarf ettiği vahim sözler bizlerin şaşkınlığı ve hayretini bir kata daha artırmıştır. ‘İnlerine girmek, paralel devlet, çete, taşeron, virüs’ gibi ağır ithamlarına en son olarak ‘Haşhaşi’ benzetmesini de ilave ederek bizlerin gönüllerinde ve zihinlerinde büyük hayal kırıklıklarına sebebiyet vermiştir." En son büyükelçiler toplantısında, bu milletin bayrağını, nefesini, soluğunu ve tüm değerlerini dünyanın 165 ülkesinde temsil etmekten büyük onur ve gurur duyan , ‘Türk Okullarına’ yönelik olarak aleyhte propaganda yapılması talimatını büyükelçilere iletmiş olması büyük bir talihsizlik olarak algılanmıştır. Faaliyet gösterdikleri tüm ülkelerde sulhun, sukutun, insaniliğin ve İslamiliğin tüm güzel örneklerini göstermeyi kendilerine gaye edinmiş olan Türk Okulları’nın böyle ithamlara maruz kalması kabulü mümkün olmayan bir durumdur; ya da en basit tabirle kendilerine yapılan çok büyük bir haksızlıktır. Elbette gelecek kuşaklar tüm bunların değerlendirmesini yapacak, herkese hak ettiğini iade edecektir. Bu toz duman ortamında bile Hizmet Hareketi, menfiliklere misliyle mukabelede bulunmayıp, kendi çizgisinden taviz vermeden ‘la havle’ diyerek, ‘bu da geçer ya Hu’ demeyi tercih etti. Üslubun ne denli önemli ve gerekli olduğunu bir kez daha tüm insanlığa ispat etmiştir."

Bu bağlamda yerelde Adalet ve Kalkınma Partisi Bayburt İl Başkanlığına gidilerek, bu üslup ve söylemden duyulan rahatsızlık, parti il yöneticilerine de aktarıldığını ifade eden BAYGİAD Başkanı Berber, sözlerini şöyle tamamladı: "Elbette zaman en güzel ilaçtır. Tüm yaşananların daha iyi anlaşılması zaman gerektirecektir. Ama bu geçen zamanın zarara dönüşmemesi, milletimiz ve yüksek ideallerimiz adına bir temennidir. Son olarak Merhum Akif in dediği gibi; ’Tarihi tekerrür diye tarif ediyorlar; Hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi?’ Hisse ve ibret tüm yaratılmışların hesabına olması temennisi ile saygılar sunarız.” CİHAN

BAYGİAD: Karalama çabaları bizleri derin üzüntüye ve hayal kırıklığına sevk etti


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×