Bayburt'ta oylar itiraz üzerine yeniden sayıldı

Bayburt'ta AK Parti’nin itirazı üzerine oylar yeniden sayıldı. İlk sayımın ardından yapılan ikinci itirazdan sonra MHP'nin 9 oyu mükerrer kabul edilerek iptal edildi.

Bayburt'ta oylar itiraz üzerine yeniden sayıldı
02 Nisan 2014 Çarşamba 02:38

Bayburt'ta AK Parti’nin itirazı üzerine oylar yeniden sayıldı. İlk sayımın ardından yapılan ikinci itirazdan sonra MHP'nin 9 oyu mükerrer kabul edilerek iptal edildi.

MHP’nin 7 oyla kazandığı belediye seçimleri sonrasında AK Parti’nin itirazı üzerine 8 sandık yeniden sayıldı. Aydıntepe İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nca Bayburt Adliye Sarayı’nda yapılan ilk sayımda 1006 nolu sandıkta MHP’nin 70 oyu çıktı. Aydıntepe İlçe Seçim Kurulu Başkanı tarafından verilen aranın ardından AK Parti tarafından 1006 nolu sandığa yeniden itiraz edildi. İtiraz üzerine yeniden yapılan sayımda ise MHP’nin 9 oyu mükerrer sayılarak iptal edildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Avukat Serkan Pekmezci, “Her iki tutanak da elimizde. 1006 nolu sandıkta ilk sayımda MHP’nin 70 oyu var. Oradaki herkesin imzası var altında. 15 dakikalık aranın ardından AK Parti yeniden aynı sandığın sayılmasını istiyor. Bu kez MHP'nin oyu 61 çıkıyor. MHP’nin iptal edilen oy pusulalarının tamamında, MHP'nin yanı sıra AK Parti'ye de evet mührü basıldığı tespit ediliyor. Hepsi aynı yere. Tabi bunun hem Aydıntepe’de hem de hakim önünde yapılan sayımlarda görülmemesi kabul edilemez. Yarın il seçim kuruluna başvurumuzu yapıyoruz. Kamera kayıtlarını ve parmak izlerini istiyoruz. Korkulacak bir şey yok, adalet ne ise o yerine gelir.” dedi.

Öte yandan seçimleri 7 oyla kazanan Haşim Şentürk, 15 dakikalık verilen arada içeriye görevlilerin girdiğini gördüklerini söyledi. Sayımda şaibe olduğunu söyleyen Şentürk, "Halkın oyu ile kazandığımız seçimi masa başında almak istiyorlar." şeklinde konuştu.

Aydıntepe ilçesi 1006 nolu sandık müşahidi Basri Eraslan yaptığı açıklamada "İlçede yaptığımız seçim sayımında sandığımızda hiç mükerrer kaşelenmiş oy olmamasına rağmen seçim kurulunda çıkması bizi şok etmiştir." ifadelerini kullandı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×