Bayan dernekleri: Mesnetsiz iddialarla kutuplaştırmalardan vazgeçilmeli

Adana’da bir araya gelen bayan dernekleri, ortak bir basın açıklamasıyla Hizmet Hareketi’ne yönelik mesnetsiz söylemleri kınadı.

Bayan dernekleri: Mesnetsiz iddialarla kutuplaştırmalardan vazgeçilmeli
25 Ocak 2014 Cumartesi 12:18

Adana’da bir araya gelen bayan dernekleri, ortak bir basın açıklamasıyla Hizmet Hareketi’ne yönelik mesnetsiz söylemleri kınadı. Açıklamada, mesnetsiz suçlamalardan, ötekileştirme yoluyla toplumu kutuplaştırmalardan vazgeçilmesi istendi.

Adana Çukurova Çağlayan Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Manolya Aktif Hanımlar Derneği ve Bergüzar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği üyeleri adına basın açıklamasını Manolya Aktif Hanımlar Derneği Başkanı Elif Ertuğrul okudu. Toplumda Hizmet Hareketi hakkında oluşturulmaya çalışılan algıyı medyadan takip ettiklerini söyleyen Ertuğrul, Hizmet Hareketi hakkında ‘paralel devlet, çete, virüs, indekiler, gizli örgüt, haşhaşiler’ gibi yaftalar kullanıldığını belirtti. Mesnetsiz bir şekilde belge ortaya koymadan ve herhangi bir hukuki temeli olmayan söylemlerin toplumda gerginliğe neden olduğunu dile getiren Ertuğrul, 17 Aralık’tan sonra yaşanan süreçte Türkiye’nin hukuk devleti olma yolundan ve kendisine hedef olarak koyduğu Avrupa Birliği normlarından uzaklaşma görüntüsü çizdiğini anlatan Ertuğrul, “Bütün bu gelişmeler Hizmet Hareketi’ne gönül veren herkesi derinden üzmekte ve ülkemizin birliği, beraberliği ve geleceği adına herkesi kaygılandırmaktadır. Toplumda oluşan gerginliğe bir an önce son verilmeli, uzlaşmacı bir tavır sergilenerek ortam yumuşatılmalıdır. Haksız ithamlardan, mesnetsiz suçlamalardan, ötekileştirme yoluyla toplumu kutuplaştırmalardan vazgeçilmelidir. Hukukun üstünlüğü ilkesi temel alınarak toplumda yeniden sulh ve huzur ortamı sağlanmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Ertuğrul ayrıca, hükümetin dershanelerin kaldırılması yönündeki politikasına da tepki göstererek, “Eğitimde sınav sistemlerinin gerekli kıldığı ve dar gelirli ailelerin çocuklarına da ulaşmayı hedefleyen dershanelerin kapatılması hem eğitim alma hürriyetine hem de anayasanın teşebbüs hürriyetine aykırıdır. Anadolu insanının himmet ve gayretleriyle yurt dışında açılan ve ülkemizin kültürünü dünyaya taşıyan, milletler arasında barış köprüleri kuran, ülkemizi ve milletimizi dünyaya sevdiren Türk okulları hakkındaki söylemleri üzüntüyle karşılamaktayız.” diye konuştu.
CİHAN

Bayan dernekleri: Mesnetsiz iddialarla kutuplaştırmalardan vazgeçilmeli


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×