Bavyera'da yüz bin öğrenci yarı yıl karnesi aldı

Üçlü okul sisteminin hakim olduğu Almanya'nın Bavyera eyaletinde bugün yaklaşık 100 bin dördüncü sınıf öğrencisi yarı yıl karnesi aldı.

Bavyera'da yüz bin öğrenci yarı yıl karnesi aldı
24 Ocak 2014 Cuma 19:33

Üçlü okul sisteminin hakim olduğu Almanya'nın Bavyera eyaletinde bugün yaklaşık 100 bin dördüncü sınıf öğrencisi yarı yıl karnesi aldı. Diğer öğrenciler ise 14 Şubat günü yarıyıl karnesini alacak. Dördüncü sınıf öğrencilerinin aldığı karne öğrencinin hangi okul için uygun olacağını gösteren ilk belge olması nedeniyle önemli. Bu öğrenciler geçiş karnelerini ise Mayıs ayı başında alacak. Geçiş karnesinde yer alan notlara göre öğrenciler, beşinci sınıftan itibaren Gymnasium, Realschule yada Mittelschule okullarına yönlendiriliyor.

Notları iyi olan çocuklar Gymnasium okullarına gönderilirken, bu ayırma sistemi çocuğun eğitim hayatına önemli bir etki yapmış oluyor. Konu hakkında basın bildirisi yayınlayan Bavyera Öğretmenler Birliği Derneği (BLLV) Başkanı Klaus Wenzel, velilerin geçiş karnesini öğrencilerin kader günü olarak gördüklerini belirtip, çocuklara baskı yapılmamasını talep etti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×