'Batman ve müzik' adlı belgesel filminin çekimleri başladı

Batmanlı gazeteci-yazar Tarkan Demir’in hazırlayıp yönettiği 'Batman ve Müzik' adlı belgeselin çekimleri başladı.

'Batman ve müzik' adlı belgesel filminin çekimleri başladı
05 Ocak 2014 Pazar 16:58

Batmanlı gazeteci-yazar Tarkan Demir’in hazırlayıp yönettiği 'Batman ve Müzik' adlı belgeselin çekimleri başladı.

Çekimlere, Batman’ın tanınmış yerel sanatçılarından Bayram Kalkan ve İsa Bürü ile başlayan Demir, Batman’ın müzik kültürüne sahip çıkıp duyurmak istediklerini dile getirdi. Demir, Batman’ın geçmişten bugüne ulaşan sağlam temellere dayalı geniş bir müzik kültürü olduğunu ifade ederek, “Kentimizde yerel sanatçılık denilince düğün şarkıcılığı akla gelir ya da öyle lanse edilir. Aslında bu yanlış bir tanımlamadır. Batman’ın müzik ve sanat geçmişini irdelediğimizde 1990 yılı öncesi ve 2000 yılı sonrası diye iki döneme ayırmanız mümkündür. 90’lı yıllardan önce Batman’da müzikli gazinolar söz konusu iken 90’lı yıllarda yaşanan siyasal olaylar Batman’da müziğin ve birçok sanat dalının gelişmesine set bırakmıştır diyebiliriz.” Dedi.

Batman’da da 90’lı yıllarda sanatın önü kapandığını, ancak 2001 yılından sonra demokratik ortamın gelişmesi ile Batman’da müzik, sinema, fotoğraf, tiyatro, resim gibi birçok sanat alanında başarıların ortaya çıkmasını sağladığını ileri süren Demir, akabinde sanatçıların ulusal ve uluslar arası sanat camiasında önemli bir yer edindiğini söyledi. Batman’daki sanat alanının sosyolojik olarak da akademik bir çalışmanın önünü açtığına dikkat çeken Demir, sanatçıları dinlediklerinde yerel kavramının bazen ulusal boyuta ulaştığına tanıklık ettiklerini, Batman’ın bazı önemli seslerinin yerelden çıkarak ulusal müzik camiasında başarılar elde ettiğini ifade etti.

Batman’da yerel sanatçılara pek önem verilmediğine dikkat çeken Demir şöyle konuştu: “Ne yazık ki üzülerek ifade ediyorum ki kentimizde yerel sanatçılarımıza gereken değer pek verilmiyor. Bu nedenle kentimizin sanatçılarını dinleyerek onların geçmişten bugüne öykülerini belgeselimizde ele alıyoruz. Bu kültürü armoniye dönüştürerek Türkçe, Kürtçe ezgiler paylaşanların yanı sıra Türk sanat müziği okuyan değerli seslere de filmimizde yer vereceğiz. Belgeselimizi farklı bir kurgu tekniğiyle ele alarak gerçekçi sinemanın öğeleriyle farklı bir boyuta taşınacak. Batman ülke genelinde yalnızca siyasal olaylarla değil, sanatın diğer dalları olan müzik, sinema, fotoğraf, resim, ve tiyatro gibi etkinliklerle de anılmalıdır.” Belgesel filmin çekimlerinin yaklaşık 2 -3 ay süreceği öğrenildi. CİHAN

'Batman ve müzik' adlı belgesel filminin çekimleri başladı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×