Başkent'in en büyük iki bilişim etkinliği birleşti

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından geleneksel olarak her yıl düzenlenen Ulusal Bilişim Kurultayı, bu yıl ilk kez CITEX’2014 Ankara Bilişim Fuarı’yla birlikte yapılacak. 31. kez gerçekleştirilecek kurultay, bilişim fuarıyla eş zamanlı...

Başkent'in en büyük iki bilişim etkinliği birleşti
23 Haziran 2014 Pazartesi 12:18

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından geleneksel olarak her yıl düzenlenen Ulusal Bilişim Kurultayı, bu yıl ilk kez CITEX’2014 Ankara Bilişim Fuarı’yla birlikte yapılacak. 31. kez gerçekleştirilecek kurultay, bilişim fuarıyla eş zamanlı olarak 06-09 Kasım 2014 tarihlerinde ATO Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda (Congresium) düzenlenecek.

TBD Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Menteş, iki büyük etkinliğin birleştirilmesi nedeniyle Congresium’da yapılan tanıtım toplantısında Bilişim 2014 Kurultayı hakkında bilgi verdi. Etkinlik, bu yıl 'Sayısal Gündem 2020' ana temasıyla yapılacak. Turhan Menteş, etkinlikte bu yıl çok farklılıkların olacağını belirterek, Türkiye’nin bilişim teknolojileri kullanımında çok hızlı yol aldığını vurguladı. Menteş, Avrupa Birliği’ne (AB) aday olan Türkiye’nin, AB normlarını her şartta gerçekleştirmeye çalıştığına dikkat çekerek, “Sayısal Gündem 2020 Uzmanlık Grupları’nı oluşturan TBD, bugünden 2020 yılına kadar uzanacak bir süreçte 7 ana hedef ve 40 uzmanlık alanında gruplar oluşturdu.” dedi.

Avrupa Birliği büyüme stratejisi çerçevesinde, 2011 yılında başlattığı 'Digital Agenda for Europe' (Avrupa Sayısal Gündemi) programı ile 2020’ye kadar yürütülecek bir dizi eylem planı oluşturuldu. Yedi ana başlık altında 132 eylemden oluşan bu çalışmalar yıllık skorlamalarla takip ediliyor ve ilerlemeler kaydediliyor. Türkiye’nin de benzer bir sayısal gündemi ve ajandasının olması gerektiği düşünülerek tamamen gönüllülük esasına göre gruplar oluşturuldu. Uzmanlar, grubun ilgi alanına giren konularda çalışacak, uzmanlıklarını geliştirecek ve Dijital Türkiye Platformu adına Türkiye'nin sayısal gündeminin oluşmasında etkin bir rol üstleneceği belirtildi.

"ÖDÜLLER VERİLECEK YARIŞMA YAPILACAK"

Menteş, Türkiye’nin her tarafından özellikle akademisyenlerden oluşan 650 katılım isteği geldiğini ve bu çalışmanın sadece Ankara ile sınırlı kalmaması gerektiğini söyledi. Uzmanlık alanına giren konuda katkı vermek ve Türkiye’nin geleceğine yön vermek isteyen herkesi 'TBD Sayısal Gündem 2020 Uzmanlık Grupları'na davet eden Menteş, Dijital Türkiye Platformu ile işbirliği içerisinde 'Atılım İçin Bilişim 2023', 'Sayısal Gündem 2020', 'Sayısal Gündem 2020 Raporu' ve 'Sayısal Gündem Uzmanlık Grupları' oluşturduklarını belirtti.

Türkiye’nin sayısal gündemine yönelik 2020 yılına kadar izleyeceği strateji, politika ve yol haritasının tartışılacağı etkinliğe, yerli ve yabancı uzman, bürokrat, iş dünyası temsilcisi, akademisyen katılacak. Bilişim 2014’te sayısal gündem uzmanlık grupları çalıştayları ve sektörel sinerji oturumları olacak. Etkinlikte; hukuk, enerji, sosyal hareketler, eğitim, teknoloji, sağlık ve iletişim teknolojileri gibi pek çok alanda farkındalık oluşturulmaya çalışılacak. İlk defa bu sene konuk ülke ile B2B toplantılarının yapılacağı özel oturumlar etkinlikte yer alacak.

Etkinlik kapsamında her sen olduğu gibi yaşam boyu hizmet ödülü, bilişim hizmet ödülleri, bilim kurgu öykü yarışması ödülleri verilecek ve TBD-Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışması yapılacak. Bilişim 2014 etkinliğinde bu yıl ilk olarak TBD Genç Kurultayı, programlama çocuk oyuncağı ve oyun yarışması etkinlikleri de yapılacak.

CİHAN

Başkent'in en büyük iki bilişim etkinliği birleşti


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×