Başkan Yaşar, Yenimahalle fırınlarını denetledi

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ve zabıta ekipleri, Ramazan dolayısıyla denetimlerini iyice artırdı. Pide ve unlu mamul imalathanelerinin sıhhi şartlarda üretilip üretilmediğinin kontrol edildiği denetimlerde bazı işyerleri sözlü...

Başkan Yaşar, Yenimahalle fırınlarını denetledi
23 Temmuz 2014 Çarşamba 11:23

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ve zabıta ekipleri, Ramazan dolayısıyla denetimlerini iyice artırdı. Pide ve unlu mamul imalathanelerinin sıhhi şartlarda üretilip üretilmediğinin kontrol edildiği denetimlerde bazı işyerleri sözlü olarak uyarılırken, şartları uygun olmayan iki işyerine de bin 41 TL peşin para cezası kesildi.

Fırınları yakın markaja alan belediye ekipleri, binaların altında pide ve ekmek üretimi yapan yerleri denetledi. Hijyen ve gramaj kontrollerinin yanı sıra işletmelerin ruhsat ve teftiş karneleri de incelendi. Denetimler esnasında gerekli sıhhi şartlara uyan fırınların yanı sıra merdiven altı üretim yapan yerlere de rastlanıldı. Bir fırında haşereler ile karşılaşan Fethi Yaşar, fırın sahibine sert çıkarak, “Böyle bir yerde, bu şartlarda üretim yapmaya utanmıyor musunuz? Burada ürettiğiniz ekmeği kendi sofranızda kendi çocuklarınıza yedirebiliyor musunuz” dedi.

Başka bir işyerinde ise çok sayıda tablada bekletilen bozuk hamurlara rastlanıldı. Bozuk hamurların niye bekletildiğini soran Başkan Yaşar’a fırıncının cevabı, “Bozuk hamurları öylesine bekletiyoruz. Bir şey yapmıyoruz” oldu. Bozuk hamurların bekletilerek pide hamurunun içine katılması ihtimaline karşı, zabıta ekipleri hamurları imha ederek işletme hakkında cezai işlem uyguladı.

MERDİVEN ALTI ÜRETİME İZİN YOK

Denetimlerin ardından gördüğü manzarayı değerlendiren Belediye Başkanı Fethi Yaşar, fırınların şehir içindeki konumlarına dikkat çekti ve bazı halk ekmek fabrikalarını örnek göstererek dünyanın hiçbir yerinde binaların altında ekmek üretimin yapılmadığını, Yenimahalle’de ve Ankara’da da bu durumun dünya standartlarına getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Yaşar, bugünkü üretim şartlarını, işçi sağlığı, üretimin hijyeni ve maliyeti açısından değerlendirirken, fırıncı esnafıyla birlikte daha geniş alanlarda, daha düzgün şartlarda ve ucuz maliyetle üretim yapılabileceğini kaydetti. Fırıncı esnafının sorunlarına da değinen Yaşar, birliktelikle maliyetin düşürüleceğini de ifade ederek, Yenimahalle halkının daha iyi şartlarda üretilen ekmekleri tüketebilmesi için fırıncı esnaflarıyla bir araya geleceklerini, halk ekmek fabrikası gibi bir üretim merkezinin yapılacağını müjdeledi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×