Başkan Altepe: Dağ ilçelerine de hizmet götüreceğiz

Orhaneli, Keles, Harmancık ve Büyükorhanlı muhtarlarla bir araya gelen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, özellikle dağ ilçelerinin bugün kadar Büyükşehir’e gönül bağı ile bağlı olduğunu ancak 30 Mart’tan sonra yasal olarak bu bölgeye yatırı.

Başkan Altepe: Dağ ilçelerine de hizmet götüreceğiz
24 Ocak 2014 Cuma 11:18

Orhaneli, Keles, Harmancık ve Büyükorhanlı muhtarlarla bir araya gelen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, özellikle dağ ilçelerinin bugün kadar Büyükşehir’e gönül bağı ile bağlı olduğunu ancak 30 Mart’tan sonra yasal olarak bu bölgeye yatırım yağacağını söyledi. 4 dağ ilçesine de kapalı yüzme havuzu yapılacağını belirten Başkan Altepe, "Elmasbahçeler’de, Muradiye’de ne varsa Harmancık’ın merkez mahallesinde de olacak." dedi.

    En iyi yönetim şeklinin yerel yönetim olduğunu bu sebeple de son yıllarda yerel yönetimlerin yetkilerinin gün geçtikçe arttığını dile getiren Başkan Altepe, "Uludağ’ı 400 kilometre uzaktan yönetemezsiniz. Çünkü buradaki bir sorunu Ankara’ya duyurana kadar, Ankara gelip soruna müdahale edene kadar, haftalar geçer, mevsim biter, sorun çözülmeden kalır. Oysa benim buraya gelmem 45 dakika. Aynı zamanda yerel yönetim güçlü olursa kaynaklar yerinde kullanıyor. Uludağ bizim için bir muhtarlık. Büyükşehir’in 1176 muhtarlığı var, birisi de burası. Uludağ’a kongre merkezi yapılacak, otopark, günübirlik tesis, spor sahaları yapılacak. Zaten biz bunları bütün mahallelerimize yapıyoruz, buraya da yapacağız. Ayrıca burası altın yumurtlayan tavuk. Bu yatırımlar bu güne kadar olsaydı zaten biz Uludağ’ı istemezdik. Bu sorunların hepsi, sorunları bilen, yerinde yaşayan kişilerle ve yerinden yönetimle çözülür." diye konuştu.

    Dağ ilçelerinde kırsal kalkınmanın sağlanmasının yanında yaşam standartlarının yükseltilmesine yönelik projeleri de bir bir devreye alacaklarını dile getiren Başkan Altepe şunları kaydetti: "4 dağ ilçemize de kapalı yüzme havuzu yapacağız. Bir çok ilde bile bulunmayan bu tesisler tüm ilçelerimizde olacak. Elmasbahçeler’de, Muradiye’de ne varsa Harmancık merkez mahallesinde de olacak. Yasa gereği yatırım bütçemizin yüzde 10’unu kırsala ayıracağız. Bu da en az 120 milyon TL. Yani geçtiğimiz yıl bu bölgeye yapılan yatırımın 4-5 katı anlamına geliyor. Büyükşehir’in gücü bundan sonra yasal olarak da yanınızda olacak."

    Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu da daha önce il genel meclisinde tüm ilçelerin nüfusları oranında temsil edildiğini dolayısıyla nüfusu küçük olan ilçelerin yasal olarak da en az yatırımı aldığını söyledi. İl Genel Meclisi Başkanı Nedim Akdemir de 30 Mart’ın Büyükşehir için bir başlangıç, kendileri için ise bir son olduğunu belirterek, yeni düzenlemenin kırsal kalkınma açısından çok yararlı olacağını kaydetti. Planlamanın tek elden yapılması gerektiğine inanan bir kişi olduğunun altını çizen Akdemir, "Bursa’da küçücük belde belediyeleri bile sanayi bölgeleri kurdu. Çalı, Kayapa, Hasanağa gibi 2 bin nüfusu olmayan beldeler devasa sanayi bölgeleri kurdular. Altyapı, üstyapı eksik, yolları yetersiz. Bunları büyükşehir yapmalıydı. İnşallah bundan sonra olacak. Özel idarenin 2013 yatırım bütçesi 30 milyon liraydı. Biz bununla hizmet etmeye çalıştık. Büyükşehir Belediyesi’nin bizden 5-10 katı daha fazla hizmet yapacağı inancındayım." dedi. CİHAN

Başkan Altepe: Dağ ilçelerine de hizmet götüreceğiz


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×